Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na jednání o vládních reformách (27. listopadu 2012) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Stížnost Okamury dostal na starost kritik zákona o přímé volbě Rychetský

  • 58
Stížnost Tomia Okamury k prezidentské volbě dostal u Ústavního soudu na starost jeho předseda Pavel Rychetský. Ten v minulosti zákon o volbě opakovaně kritizoval.

"Věc byla 28. prosince v souladu s platným rozvrhem práce přidělena jako soudci zpravodaji Pavlu Rychetskému. Soudce zpravodaj však v tomto řízení žádnou samostatnou rozhodovací pravomoc nemá - všechna rozhodnutí, včetně rozhodnutí procesních, si atrahovalo (vztáhlo na sebe, pozn. red.) plénum Ústavního soudu," uvedli představitelé Ústavního soudu na svém webu.

Soudce zpravodaj především připravuje podklady pro rozhodování pléna.

Senátor Okamura podal svou stížnost ve čtvrtek. Vadí mu, že ho ministerstvo vnitra vyřadilo ze seznamu kandidátů na Hrad, když mu neuznalo velkou část podpisů pod peticí za jeho kandidaturu. Rozhodnutí vnitra pak potvrdil Nejvyšší správní soud.

Okamura ale tvrdí, že zákon, který prezidentskou volbu upravuje, je zcela špatný, a označil ho za paskvil. "Volby za podmínek stanovených protiústavními zákony a prováděných naprosto nedůvěryhodnými postupy jsou pohrdáním občany a jejich právy," prohlásil Okamura (více zde).

I Pavel Rychetský v minulosti zákon o přímé volbě opakovaně kritizoval. Nelíbila se mu především rychlost, se kterou zákonodárci normu schválili.

"Nebyl kvůli tomu čas na normální proceduru schvalování zákona. Hlavní vadou toho zákona tak je, že má neuvěřitelně šibeniční lhůty, které neumožňují seriózní přezkum podpisů," řekl v listopadu v rozhovoru pro iDNES.cz (více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video