Stížnost senátorů požadující zrušení části amnestie prezidenta Václava Klause se podle právničky Hany Marvanové opírá o to, že Ústavní soud již dříve zrušil rozhodnutí prezidenta o předčasných volbách, v kauze stížnosti Miloše Melčáka.

Stížnost senátorů požadující zrušení části amnestie prezidenta Václava Klause se podle právničky Hany Marvanové opírá o to, že Ústavní soud již dříve zrušil rozhodnutí prezidenta o předčasných volbách, v kauze stížnosti Miloše Melčáka. | foto: Petr Topič, MAFRA

Šancí pro stížnost na amnestii je nález soudu, který vyhověl Melčákovi

  • 79
Stížnost senátorů Ústavnímu soudu na část amnestie prezidenta Václava Klause se opírá o to, že už jednou něco podobného soud zrušil. "Šlo o rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Stěžoval si poslanec Miloš Melčák a Ústavní soud zrušil ústavní zákon i vyhlášení voleb," řekla právnička Hana Marvanová.

Právnička Marvanová u Ústavního soudu zastupuje tři desítky senátorů, kteří napadli článek II rozhodnutí prezidenta Klause o amnestii, jímž nařídil zastavit trestní stíhání osob, u nichž trestní stíhání trvá déle než 8 let.

Právě tato část kritizované amnestie dopadá na závažné případy úmyslné hospodářské a majetkové trestné činnosti s mnoha tisíci poškozenými a se škodami, které jdou do miliard korun.

Amnestie

"Ústavní soud může posoudit rozhodnutí o amnestii, které podle Ústavy kontrasignuje premiér, jako jakýkoli jiný právní předpis," řekla Marvanová při setkání stěžujících si senátorů s novináři. V kauze bývalého poslance Melčáka, jemuž Ústavní soud vyhověl, už podle ní soud prokázal, že může zrušit rozhodnutí prezidenta vyplývající z jeho pravomocí napsaných v ústavě.

Od podání ústavní stížnosti neodradila skupinu senátorů ani slova předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského v pořadu Partie televize Prima. Ten uvedl, že po přijetí žádosti budou nejprve zkoumat otázku takzvané aktivní legitimace. "Tedy, jestli je vůbec možné, aby skupina senátorů podala návrh na přezkoumání amnestie prezidenta republiky," uvedl Rychetský (více o podání ústavní stížnosti najdete zde).

"Domníváme se, že když nám Ústavní soud vyhoví a tuto část amnestie zruší nebo ji označí za protiústavní, zastaví soudy rozhodování o amnestiích," řekla ve středu dopoledne senátorka Alena Dernerová z hnutí Severočeši.cz, která stála u zrodu ústavní stížnosti.

Stěžující si senátoři míní, že tam, kde již soudy rozhodnutí prezidenta o amnestii potvrdily, bylo by možné obnovení řízení, jestliže Ústavní soud část Klausova rozhodnutí zruší nebo označí za protiústavní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video