Jiří Komorous

Jiří Komorous | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stíhaných radikálů je víc. Extremismus ale nesílí, tvrdí Komorous

  • 28
Policie za loňský rok vyšetřovala 265 případů především pravicového extremismu a stíhala v této souvislosti 293 radikálů. Oproti roku 2008 je to významný nárůst. Náměstek ministra vnitra Jiří Komorous přesto tvrdí, že projevy extremismu nenarůstají, jen se zlepšila práce policie.

V roce 2008 se policisté zabývali 217 případy extremismu, za loňský rok to bylo o 22 procent více, tedy 265. Počet lidí stíhaných v souvislosti s extremismem narostl dokonce o 53 procent oproti původnímu počtu 195 z roku 2008.

"Čísla narůstají, ale není to tak, že by rostl extremismus. Za nárůstem je zvýšená práce policie a orgánů činných v trestním řízení," tvrdí Jiří Komorous.

Za pravdu mu dává zpráva Bezpečnostní informační služby o vývoji v prvních měsících letošního roku. "Vývoj neonacistické scény v prvním čtvrtletí roku 2010 významně ovlivnily zásahy policie vůči pravicovým extremistům v roce 2009, společně se soudním řízením o zrušení Dělnické strany. Důsledkem byl patrný útlum činnosti a zároveň drobné změny ve struktuře neonacistické scény," uvedla BIS.

Vedení Dělnické strany (DS) pod novou hlavičkou Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) podle BIS upravilo program a snaží se působit nekonfliktně a neproblematicky. "Ačkoliv se DSSS, stejně jako předtím DS, těší podpoře některých sympatizantů neonacistického hnutí, jiní se od ní oficiálně distancovali," napsala BIS.

Ve všech případech se jedná o pravicový extremismus. Případy levicového extremismu jsou v Česku podle Komorouse prakticky zanedbatelné.

V letošním roce se chce ministerstvo vnitra zaměřit v boji s extremismem hlavně na prevenci. Za hodně úspěšný označil Komorous především projekt Úsvit, který zapojuje obyvatele rizikových oblastí do prevence kriminality. Využívá například romské poradce při práci s lidmi, kterým byly uloženy veřejně prospěšné práce. Zároveň vzdělává úředníky obcí, strážníky a policisty v práci v sociálně vyloučených lokalitách.

Loni v září začal projekt v Mostě, kde po půl roce výrazně poklesla kriminalita. Letos se zapojí další města - Litvínov, Děčín, Karviná, Orlová, Havířov a Ostrava.

Další novinkou bude linka, kam budou moci lidé nahlašovat aktivity radikálů na internetu. Podle Komorouse je technicky připravená a pokud policejní prezident schválí její personální zabezpečení, je její spuštění otázkou několika dní.


Video