Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka

Poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka | foto: ottochaloupka.cz

Protikorupční policie žádá Sněmovnu o vydání poslance VV Chaloupky

  • 117
Útvar odhalování korupce a finanční kriminality požádal Poslaneckou sněmovnu o vydání poslance Věcí veřejných Otto Chaloupky k trestnímu stíhání. Policie chce Chaloupku stíhat kvůli podezření z přijetí úplatku.

"V pátek 20. dubna byla poštou do Poslanecké sněmovny doručena žádost Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování o souhlas s vydáním poslance Parlamentu ČR Otto Chaloupky k trestnímu stíhání pro zločin přijetí úplatku," informovala v pondělí kancelář předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS).

Němcová iDNES.cz řekla, že žádost souvisí s obviněným Chaloupkova bývalého asistenta Vratislava Vařejky. Ten na poslance podal trestní oznámení s tím, že politikovi musel v hotovosti vracet část svého asistentského platu (více o případu čtěte zde).

Informaci následně potvrdil i mluvčí protikorupční policie. "Požádali jsme o vydání k trestnímu stíhání jednoho poslance za Věci veřejné pro podezření z trestného činu přijetí úplatku. Tato věc se týká trestního oznámení, které na pana poslance podal v minulosti jeho asistent," řekl iDNES.cz Jaroslav Ibehej.

Trestní oznámení na poslance Chaloupku

Obvinění Vratislava Vařejky, podnikatele z Hodonína, který byl necelý rok čekatelem na členství ve VV, se na veřejnost dostalo před rokem. Tehdy Česká televize zveřejnila nahrávku pořízenou Vařejkou. Poslanec VV Otto Chaloupka v ní mimo jiné o Vařejkově tehdejším 35tisícovém platu asistenta řekl: "Deset si necháváte, pětadvacet vám fakturuju já nebo přes nějakou jinou firmu. Vy si zdaňujete deset tisíc, já si zdaním dvacet pět tisíc." Vařejka podal trestní oznámení.

Vařejka si Chaloupku podle vlastních slov nahrál celkem čtyřikrát. Podle něj poslanci v říjnu a listopadu 2010 předal dvě obálky s hotovostí. Celkem šlo o 37 tisíc korun. Chaloupka dříve autenticitu nahrávek nepopřel, podle něj ale byly neúplné. Peníze si prý nenechával, používal je podle předchozí domluvy na volební kampaň, část věnoval na charitu.

"Veškerá činnost pana Vařejky v klubu VV v Hodoníně na mě působí jako cílené nasazení jeho osoby do strany za účelem získání kompromitujících materiálů na členy strany," napsal poslanec Chaloupka před rokem do svého blogu na iDNES.cz.

Chaloupka tvrzení Vařejky již dříve popřel. V pondělí po poledni měl svůj mobilní telefon přesměrovaný na svou sestru. Ta redakci řekla, že politik je nedostupný, protože se nyní vrací ze Spojených států, kam dříve emigroval a kde žil do roku 2007.

"Za podání žádosti jsem rád, protože pan poslanec mě připravil o 37 tisíc korun a dle mého názoru jsem následkem jeho jednání přišel o zakázky ve svém podnikání a poškodil moje jméno, protože o mě rozšiřoval nepravdivé informace," řekl iDNES.cz Vařejka.

Policie si počká do začátku května

Miroslava Němcová žádost policie postoupila sněmovnímu mandátovému a imunitnímu výboru. Ten ji projedná a doporučí poslancům, zda politika vydat k trestnímu stíhání, či nikoliv.

"Výbor se s největší pravděpodobností sejde příští týden," informoval člen výboru, poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Informace dorazila do Sněmovny ve chvíli, kdy se politici VV rozštěpili na dva tábory. Jeden stojí plně za předsedou VV Radkem Johnem a místopředsedkyní strany Kateřinou Klasnovou. Další politici ale stranu opustili a následovali někdejší první místopředsedkyni VV, vicepremiérku Karolínu Peake.

Právě Chaloupka patří k těm, kteří zatím neřekli jasně, zda se k Peake připojí, či nikoliv. Ve čtvrtek iDNES.cz poslal v SMS pouze stručnou informaci: "Zůstávám ve VV a dále budu sledovat situaci a podle jejího vývoje reagovat. Bez dalšího komentáře."

O Chaloupku se vláda opírat nechce, věří Vařejka

Pro Peake je každý hlas ve Sněmovně důležitý. V pondělí premiérovi Petru Nečasovi (ODS) předloží seznam loajálních poslanců. Nečas už dříve avizoval, že pokud by spolu s nimi měla ODS a TOP 09 ve Sněmovně pouhých 101 hlasů, budou předčasné volby. Podmínkou proto je, aby na seznamu měla Peake nejméně 10 jmen. V pondělí v poledne politička uvedla, že má devět jmen. Posléze se začalo spekulovat o desátém jménu, poslanci Miroslavu Petráňovi (více o aktuálním rozložení hlasů ve Sněmovně čtěte zde).

"Věřím, že mandátový a imunitní výbor pana poslance vydá a dojde k soudu. Z toho, co jsem četl, usuzuji, že současná vláda se o pana Chaloupku opírat nechce," míní Vařejka.

Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové může žádost policie ovlivnit současnou politickou situaci. "Vydávání poslance je vždy komplikovaná záležitost, která na Sněmovnu přitahuje pozornost. Půjde také o Věci veřejné, protože je to jejich poslanec, a budou k této záležitosti také muset vystoupit," řekla iDNES.cz Němcová.

"Pokud by se pan poslanec vzdal mandátu, místo něj přijde náhradník. Pokud se mandátu nevzdá, bude hlasovat dál a to, zda půjde do soudního procesu, je věc Věcí veřejných," míní o situaci poslanec Martin Vacek, který se přidal na stranu Peake.

"Neovlivní to vůbec nic, protože pan premiér se rozhodl vládnout, i kdyby tu byl poslední na zemi. Bude shánět tak dlouho hlasy, jak mu budou stačit síly," domnívá se Tejc.

Chaloupka je již třetím členem Věcí veřejných, kterého chce policie zbavit imunity kvůli úplatkům. Soud nedávno nepravomocně odsoudil za braní úplatků Víta Bártu. Dostal podmínku. Podezření z jeho přijetí čelil i bývalý člen VV Jaroslav Škárka. Soud jeho trestný čin nakonec překvalifikoval na podvod a udělil mu tři roky vězení a zákaz výkonu činnosti poslance. Bárta i Škárka se proti rozsudku odvolali (více o rozsudcích nad oběma poslanci čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video