Stíhání policejního ředitele je u konce

  • 3
Hodonínský policejní ředitel Jaroslav Přikryl si může oddechnout. Jeho trestní stíhání pro zneužití pravomoci veřejného činitele skončilo. Státní zástupce ho stíhal za to, že podřízeným dával odměny, ale pak část žádal zpět do černého fondu. Šlo asi o čtvrt milionu korun.

Z fondu se pak platilo občerstvení na různých policejních akcích. Přikrylovi hrozily až tři roky vězení.

Přikryl původně šéfoval brněnským policistům. Do Hodonína ho nadřízení převedli poté, co se objevily stovky případů falšování statistik objasněných trestných činů jeho podřízenými.

Státní zástupce: Trestný čin se nestal
"Vyšetřování bylo ukončeno. Materiály jsem si prostudoval a teď mám rozpracováno usnesení o zastavení trestního stíhání. Neseznal jsem, že by jeho skutek byl trestným činem. Dospěl jsem k závěru, že nebyly splněny zákonné znaky pro žádný trestný čin," vysvětlil státní zástupce Jaroslav Sedlák, který má trestné činy policistů v regionu na starosti.

Sedlák připustil, že odměnění policisté malou část peněz skutečně vkládali do společného fondu, z něhož se hradilo například občerstvení na školení.

"Devadesát devět procent lidí tvrdí, že to dělali dobrovolně. V místech školení se totiž nedalo večer nic koupit a tak to dělali předem. Někteří lidé pak uvedli, že nad tím nijak nepřemýšleli, že šlo o běžnou praxi, že to brali na vědomí a nic proti tomu neměli," poznamenal Sedlák.

Dodal, že "ojedinělé hlasy" tvrdily, že to bylo jinak. "Já to ale nemohu postavit na jednom, dvou hlasech, musím vycházet z většiny," vysvětlil.

Dříve však tvrdil něco jiného. "I když tak činili dobrovolně, podle mého názoru jde o protiprávní čin," řekl pro MF DNES loni v září.

Nyní ještě vysvětlil, že Přikryl sice formuloval odměny, které podřízeným uděloval, jako kolektivní, což by bylo v rozporu se zákonem, ale jeho nařízení přitom splňovalo veškeré náležitosti, jakoby uděloval odměny individuální.

Uváděl totiž jmenný seznam lidí s výší odměny, který oni museli jednotlivě podepsat. Místo několika rozhodnutí tak udělal jenom jedno se seznamem odměněných.

Samotný Přikryl se k zastavení svého stíhání nevyjádřil, protože je na nemocenské. Už dříve však tvrdil, že je nevinný.

Inspekci se zastavení stíhání nelíbí
Inspekce ministra vnitra není se zastavením trestního stíhání spokojena. Ředitel inspekce Mikuláš Tomin však uvedl, že v současné době se nemůže k případu kvalifikovaně vyjádřit.

"Musíme vyčkat, až dostaneme rozhodnutí státního zástupce. Budou nás zajímat důvody, které ho vedly k zastavení trestního stíhání. Nicméně se domnívám, že v podobných případech, kdy je stíhán vysoký policejní funkcionář by bylo vhodnější, kdyby trestní řízení vedl státní zástupce, který nepůsobí na stejném teritoriu," míní Tomin.

Zdůraznil, že za prací inspekce a návrhem na trestní stíhání Přikryla pevně stojí.

Zdroj, který je s vyšetřováním velmi dobře obeznámen, naznačil, že za zastavením Přikrylova stíhání může stát provázanost představitelů policie.

Například loni se údajně sešel policejní prezident Jiří Kolář, který začínal v Brně, s ředitelem jihomoravské cizinecké policie Františkem Štěpánkem a Přikrylem. Domlouvali se na tom, že Štěpánek by se vrátil zpět do Hodonína, kde už dříve sloužil a Přikryl, který pochází z Brna, by se vrátil do krajského města jako šéf cizinecké policie.

Policejní prezident Jiří Kolář, jihomoravský policejní šéf Břetislav Břečka a Jaroslav Přikryl se navíc za léta společné policejní služby velmi dobře znají.

Přikrylův případ se táhne už od roku 2000. Státní zástupce ho nejprve neobvinil. Přikázaly mu to až nadřízené orgány. Přikryl, kterého Inspekce ministra vnitra už několikrát vyšetřovala, tak byl obviněn poprvé koncem loňského srpna.

Veškerá předchozí podezření a důkazy k nim (zneužívání koňských stájí pro soukromé účely, hospodaření jízdní jednotky, hospodaření sportovního klubu policie Kometa a další) nepovažovali státní zástupci za natolik závažné, aby Přikryla obvinili.


Nejlepší videa na Revue