Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stíhaní nebo odsouzení vojáci nebudou mít nárok na výsluhu

Trestně stíhaní nebo pravomocně odsouzení vojáci už nebudou mít v budoucnu nárok na takzvanou výsluhu nebo jednorázové odchodné. Počítá s tím návrh novely zákona o vojácích z povolání, kterým se bude zabývat vláda.

"Dříve to bylo tak, že pokud voják byl trestně stíhán a odešel z armády dříve, než byl pravomocně odsouzen, nárok na výsluhové náležitosti měl i v případě, že byl odsouzen, nikdo mu je již nemohl vzít," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

To má změnit nová podoba zákona, který má platit od počátku příštího roku. Podle ministerstva by na výsluhu neměl mít nárok voják, jehož služební poměr zanikne v době, kdy je stíhán za úmyslný trestný čin.

"Pokud bude pravomocně odsouzen k nepodmíněnému trestu, tento stav trvá. V opačném případě může po rozhodnutí soudu o výsluhové náležitosti požádat," konstatoval Čírtek.

Výsluhu vyplácenou každý měsíc nebo jednorázové odbytné vyplácí armáda bývalým profesionálům podle délky jejich služby. V současné době činí základní výsluhový příspěvek za 15 let služby pět procent průměrného měsíčního hrubého platu.

Hodnota se postupně zvyšuje za šestnáctý a každý další ukončený rok služby o 6,2 procenta, za dvacátý první a každý další ukončený rok služby o 2,5 procenta a za dvacátý sedmý a každý další ukončený rok služby o procento průměrného měsíčního hrubého platu.

Armádu v posledních letech provázelo hned několik velkých skandálů. Například loni vyplynulo na veřejnost, že v generálním štábu vznikaly obrovské černé fondy. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se pořádaly opulentní večírky, rozdávaly luxusní dary a kupovala se výbava pro důstojníky a generály. - Více o černých fondech v generálním štábu čtěte zde

Trestnímu stíhání čelí i tři vysoce postavení generálové - náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, poradce šéfa generálního štábu Rostislav Mazurek a velitel sil podpory a výcviku Radoslav Rotrekl.

V době, kdy působili v generálním štábu, podepisovali objednávky na nákup propagačních emblémů, které jim předkládali podřízení. Armáda však emblémy dostávala našité na baseballových čepicích, košilích či ručnících. Platila tedy navíc za zboží, které si neobjednala. Státu vznikla škoda dosahující statisíců korun. Generálům hrozí až pětileté vězení. - Přečtete si: Rozhazovační generálové se z viny nevyplatí, musí k soudu

Pokud by aktéři takových kauz ukončili služební poměr i během trestního stíhání, měli podle dosavadního zákona nárok odejít s tučným odchodným nebo výsluhou. Vláda dnes projednávání nového návrhu odložila s tím, že se k tématu vrátí za týden.

, natoaktual.cz

Video