Letoun F-16 Block 52+ polských vzdušných sil

Letoun F-16 Block 52+ polských vzdušných sil | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Stíhačky NATO brázdí nebe nad Pobaltím, Rusko zatím mlčí

  • 16
Nad územím pobaltských zemí začínají rozsáhlé letecké manévry NATO. Aliance už předem odmítla, že by šlo o reakci na ruskou zahraniční politiku a především loňské obří rusko-běloruské cvičení u polských hranic, které spojence "vystrašilo".

Letecké manévry pod názvem BRTE (Baltic Regional Training Event) potrvají do konce týdne a zapojí se do nich francouzské stíhačky Mirage 2000, polské letouny F-16 a americké létající tankery.

Mluvčí NATO James Appathurai uvedl, že cvičení bylo naplánováno dlouho dopředu a cílem je kromě jiného také "demonstrovat solidaritu Aliance s členskými státy", které nemají vlastní prostředky k ochraně vzdušného prostoru.

Otázkou zůstává, jak zareaguje Rusko. Moskva zatím mlčí, i když ruský vyslanec při NATO Dmitrij Rogozin si už neodpustil provokativní komentář. "Předpokládám, že nám začnou vyprávět, že manévry jsou nácvikem na odražení íránského útoku," řekl podle ČTK Rogozin v ironické narážce na americký protiraketový štít, jehož zdůvodnění jako ochrany před hrozbou Íránu Moskva zpochybňuje.

Podle litevských médií Rogozin prohlásil, že dá "milion dolarů komukoli, kdo dokáže, že se NATO nezabývá vojenským plánováním proti Rusku".

Podle Appathuraie ale byli ruští představitelé informováni v dostatečném předstihu a mají veškeré potřebné informace. Navíc v Pobaltí se podobné cvičení koná už popáté, loni se do něj zapojili i čeští stíhači, kteří v té době zajišťovali s gripeny ochranu vzdušného prostoru nad pobaltskými republikami.

NATO postupně s Moskvou obnovilo vztahy, které zmrazilo po ruské invazi do Gruzie v létě 2008. Některé členské státy Aliance včetně právě pobaltských zemí nebo Polska mají dlouhodobě z ruské zahraniční politiky obavy, které umocnily loňské obří rusko-běloruské manévry u polských hranic. Aliance tehdy vyjádřila silné znepokojení.

Podle politologa Petra Suchého jde v první řadě o výraz solidarity Aliance s pobaltskými zeměmi a potvrzení bezpečnostních záruk, které členství v NATO s sebou nese. "Na druhou stranu dává NATO signál pro Moskvu, že má sice snahu mít s Ruskem co nejkorektnější vztahy, ale bude věnovat pozornost zajištění bezpečnosti svých členů, ať už je potencionální hrozbou kdokoliv," konstatoval Suchý.

Pobaltské země také nedávno kritizovaly možný prodej až čtyř moderních francouzských válečných lodí Mistral právě Rusku s tím, že se takovým nákupem výrazně změní rozložení sil v regionu. Podle Thomase Dillschneidera z aliančního velitelství v německém Ramsteinu, které manévry nad Pobaltím řídí, však neexistuje žádná spojitost mezi manévry a diskutovaným obchodem.

, natoaktual.cz,
Témata: Dolar, NATO, Stíhačka

Nejlepší videa na Revue