Topolánek si vedl lépe u lidí s vysokoškolským vzděláním. Ilustrační foto.

Topolánek si vedl lépe u lidí s vysokoškolským vzděláním. Ilustrační foto.

STEM: Předvolební duel na Primě vyhrál Paroubek

  • 1106
První předvolební televizní duel premiéra Jiřího Paroubka a šéfa ODS Mirka Topolánka u diváků vyhrál se 60 procenty předseda sociální demokracie. Zjistil to STEM v průzkumu, který si objednala agentura tvořící předvolební kampaň ČSSD. Nedělní debatu na Primě sledovala třetina dotázaných.

Přejít na volební speciál

Průzkum si objednala agentura PSB, která je mediálním poradcem (a tvůrcem předvolební kampaně) sociální demokracie.

Tazatelé STEM se v bleskovém průzkumu ptali reprezentativního vzorku obyvatelstva staršího 18 let. Na otázku, zda debatu viděli, četli či o ní slyšeli, odpovídalo celkem 638 respondentů.

Speciální předvolební Nedělní partii na TV Prima sledovalo podle odpovědí 34 procent dotázaných. Téměř čtvrtina (24 %) lidí o předvolebním duelu rivalů četla nebo slyšela.

Výsledky průzkumu jednoznačně hovoří pro volebního lídra ČSSD. Získal si přízeň 60 procent diváků. Největší sympatie Paroubek získal u respondentů starších 60 let. Pozice obou politiků jsou naopak vyrovnané u dotazovaných ve věku mezi 18 a 29 lety.

Topolánek naopak vyhrál u respondentů s vyšším vzděláním. Za vítěze televizního duelu ho označilo 59 % vysokoškolsky vzdělaných lidí. Premiérovi vítězství pro změnu přisuzovali především lidé se základním vzděláním a vyučení. Mezi středoškoláky je poměr 54:46 ve prospěch Paroubka.

Ten jednoznačně dominoval i u respondentů, kteří jsou voliči ČSSD či KSČM.

Proč čísla nesedí?
Televizní debatu sledovalo 34 procent dotázaných, vyplynulo z výzkumu. Pokud je vzorek reprezentativní, znamenalo by to, že se v neděli na Primu koukala třetina všech obyvatel Česka starších osmnácti let, tedy hodně přes dva miliony.

Televize Prima ale uvedla, že diskusi sledovalo 612 tisíc diváků, což je o poznání méně. Nad rozporem mezi údaji se pozastavila i ODS, která výzkum označila za nedůvěryhodný a manipulující s veřejným míněním. Proč čísla nesedí?

"Jde o velice častý a hojně diskutovaný jev, za nímž stojí množství příčin. Například fakt, že už při sestavování reprezentativního vzorku dochází k jisté autoselekci a výzkumů se účastní jakási aktivnější složka obyvatelstva," vysvětlil ředitel STEM Jan Hartl.

"Navíc pojmy nemají ostré rozměry. Že debatu sledoval, řekne i člověk, který z ní viděl třeba jen pár minut, protože byla puštěná doma," obhajuje korektnost šetření sociolog.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video