Shromáždění studentů a občanů na Albertově 17. listopadu 1989.

Shromáždění studentů a občanů na Albertově 17. listopadu 1989. | foto: Antonín Nový

STEM: Na demokracii nejvíc lidí oceňuje nové možnosti

  • 86
Přesně před dvaceti lety padl v tehdejším Československu komunistický režim. Lidé jednoznačně pozitivně vnímají nové možnosti, které jim změna režimu přinesla. Nejhůře hodnocena je naopak morálka ve společnosti, lidé postrádají také slušnost ve vztazích. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM.

Lidé nejvíce oceňují nové šance, které byly v minulém režimu nedostupné. "Otevřely se hranice, máme možnost projevovat svůj názor, vytvářet spolky, sdružení a další organizace. Své reprezentanty můžeme volit ve skutečných volbách z více stran," jmenuje zpráva agentury STEM. Tyto oblasti kladně hodnotí téměř 90 procent občanů.

Čtyři pětiny veřejnosti jsou také spokojené s tím, že máme větší možnost něčeho dosáhnout a něco vlastnit. Lidé kladně hodnotí i to, že je výrazně větší nabídka služeb a zboží, došlo k rozvoji soukromého vlastnictví a že se podle nich otevřely šance pro pracovité a nadané lidi.

Více než dvě třetiny jsou také spokojené se vstupem Česka do NATO a Evropské unie.

Čtyři pětiny ale mají nepříznivý názor na současné mezilidské vztahy a morálku ve společnosti. Záporná hodnocení převažují také v oblasti pořádku ve společnosti a bezpečnosti občanů.

Nejednoznačně jsou vnímány zásadní ekonomické proměny. Zavedení tržní ekonomiky má podporu tří čtvrtin lidí, vstup zahraničního kapitálu podporu zhruba dvoutřetinovou.

Naproti tomu rozdíly v příjmech a majetku mezi lidmi, které jsou důsledkem tržní ekonomiky, jsou dvěma třetinami Čechů hodnoceny nepříznivě. Silně negativně je hodnocen také současný stav v oblasti důchodového zabezpečení a v nemoci, o mnoho lepší nejsou ani podmínky pro život rodin s dětmi.

Celkovou kvalitu života hodnotí pozitivně 63 procent lidí, ukázal průzkum. Největší rozdíly v názorech na polistopadový vývoj jsou mezi stoupenci pravicových a levicových stran, nejvíce kladných odpovědí na tuto otázku dali příznivci ODS, kde podíl příznivého hodnocení dosáhl 44 procent, mezi zastánci KSČM to byla pouze čtyři procenta.

O rozporuplnosti změn, které se u nás odehrály, svědčí podle agentury to, že zhruba tři pětiny lidí vnímají současné působení KSČM v naší společnosti jako negativní. Pro 38 % občanů je ale činnost KSČM příznivou skutečností.

Průzkum proběhl ve dnech 31. října až 9. listopadu, zúčastnilo se jej 1 278 respondentů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video