I když počet odpůrců klesl, hlasy příznivců je přesto nepřevýší.

I když počet odpůrců klesl, hlasy příznivců je přesto nepřevýší. | foto: Profimedia.cz

STEM: Kdyby Češi měli informace, názor na radar by změnili

  • 402
Počet odpůrců výstavby radaru v Brdech klesl na 49 procent. Zjistil to průzkum agentury STEM, který si zadal Tomáš Klvaňa, vládní koordinátor otázky americké základny v ČR. Podle výsledků je polovina dotazovaných ochotna změnit svůj názor na zařízení, pokud bude mít více informací.

Protiraketový radar

"Všechny průzkumy provedené k otázce umístění radarového zařízení u nás ukazují, že názory na otázku, zda má u nás radar být instalován, či nikoli, nejsou dosud postaveny na pevných věcných argumentech," komentuje výsledky agentura STEM.

Podle ní tak za odpověďmi respondentů stojí spíše emoce, politická orientace či celkový názor na bezpečnostní situaci České republiky. Část lidí se nechá dokonce přímo ovlivnit pouhou formulací otázky.

I když počet odpůrců klesl na 49 procent, hlasy příznivců je přesto nepřevýší. Pro radar je jen 22 procent dotazovaných. Zbytek zatím neumí na otázku kvůli nedostatku informací odpovědět.

Poláci jsou pro
Zajímavé je podle agentury STEM srovnání s Polskem. Jeho obyvatelé mají jasno. Americké zařízení by tam podpořilo 58 procent dotazovaných, 33 je proti.

"Z významných politických stran převažuje podpora výstavby radaru u nás pouze mezi sympatizanty ODS," píše STEM. Poměr je výrazný: 43 procent příznivců proti 27 procentům odpůrců. Pouhé jedno procento příznivců by si naopak radar našel u voličů KSČM. - více zde

"Skutečnost, že na otázku výstavby radarového zařízení u nás se lidé dívají zatím spíše politickým pohledem než v úrovni věcných argumentů, souvisí s otázkou našeho členství v NATO," míní STEM.

Podle agentury se ukazuje, že zatímco odpůrci členství v Severoatlantické alianci jsou vůči výstavbě radaru téměř jednotní (65 procent z nich patří mezi zaryté odpůrce, pro výstavbu jsou pouhá 2 procenta), nedá se to samé říci o těch, kteří souhlasí s členstvím v NATO.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video