STEM: Důvěra v policii se propadá

  • 86
Policie se u lidí těší stále menší důvěře. Ta za poslední dva roky klesla z 56 na 36 procent. Češi ale vyjadřují úbytek důvěry i ve vztahu k Armádě ČR, které nyní věří přes 50 procent lidí. Uvedla to agentura STEM.

Průzkum proběhl na začátku října a zúčastnilo se ho takřka 1700 lidí.

Z výsledku opět vyšlo najevo, že lidé více důvěřují armádě než policii. Obliba "mužů zákona" navíc poslední dva roky klesá.

Zatímco v listopadu 2002 policii věřilo 56 procent dotázaných, letos to bylo jen 36 procent.

Ovšem ani armáda, která měla dlouhodobě stabilní podporu veřejnosti, se nevyhnula propadu. V říjnu 2000 jí věřilo 64 procent Čechů a Češek, teď to bylo 53 procent.

"Na důvěru armádě a policii má vliv především materiální zajištění občanů - oběma represivním složkám státu důvěřují častěji lidé majetnější," uvedl Jan Hartl, ředitel STEM. 

"Z hlediska politické orientace lze říci, že jednoznačně nejlépe je armáda a zejména policie přijímána stoupenci ČSSD a KDU-ČSL, naopak nejkritičtěji se k policii staví příznivci KSČM," dodal.

Respondenti nově odpovídali také na jejich vztah k Bezpečnostní informační službě (BIS) a Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ).

Ani jedna z těchto institucí se ovšem nesetkala s příliš pozitivní odezvou - BIS věří 31 procent lidí, NBÚ 38 procent.

Oproti českým bezpečnostním složkám se mezinárodní instituce těší nadpoloviční důvěře. NATO důvěřuje stejně jako armádě 52 procent, Interpolu dokonce 72 procent.

Agentura STEM v průzkumu zjistila, že v říjnu 2004 klesla důvěra veřejnosti v policii na 36 procent. Pohoršila si i Armáda ČR. Opakem je Interpol, kterému věří 72 procent lidí. (9. listopadu 2004)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video