Pozůstatky komunistické DDR v Berlíně.

Pozůstatky komunistické DDR v Berlíně. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Němci z bývalé NDR už na západ neprchají. Stěhování poprvé ustalo

  • 6
Stěhování národa skončilo. Teprve 24 let po pádu Berlínské zdi se zastavil úprk obyvatel z východního Německa za bohatstvím na západě. Nová zpráva ukazuje, že vůbec poprvé se do bývalé NDR nastěhovalo stejně lidí, jako z ní za stejnou dobu odešlo.

Zprávu o stavu sjednoceného Německa představil s velkou pompou ministr vnitra Hans-Peter Friedrich. Podle něj se materiální blahobyt v nových spolkových zemích za poslední roky výrazně zvýšil, a proto se už lidé nemusejí stěhovat.

Po rozpadu komunistického bloku odešlo z bývalé NDR přes dva miliony lidí, tedy 13,5 procenta tehdejší populace. Většina z nich zamířila do prosperujícího západního Německa, kde se počet obyvatel zvýšil o 6,5 procent.

Nová studie nyní tvrdí, že se tento trend zastavil a na západ už nikdo neprchá. Z východu na západ se odstěhovalo pouze o dva tisíce lidí více než opačně. Jedním z důvodů je lepší situace na pracovním trhu. Nezaměstnanost na váchodě klesla na rekordní minimum 10,7 %, což je zhruba dvojnásobek úrovně běžné na západě.

Ke snižování rozdílů mezi dříve rozdělenými republikami přispívají i příjmy ze solidární daně, která se využívá na rozvoj východních regionů.

Přibarvujete zprávu na růžovo, říká poslanec

Ačkoli výkonnost hospodářství zemí bývalé NDR v posledních letech rostla, zpráva upozorňuje na skutečnost, že stále nedosahuje úrovně regionů na západě Německa, a vyrovnávání ekonomiky se v posledních letech navíc zpomalilo.

Hrubý domácí produkt na obyvatele je na východě na úrovni 71 procent hodnoty v západní části země. Platy v bývalé NDR dosahují 80 procent úrovně běžné ve starých spolkových zemích. Rozdíly jsou stále také v důchodech.

Celkově však zpráva vyznívá značně pozitivně, což kritizoval například poslanec sociální demokracie (SPD) a bývalý lipský primátor Wolfgang Tiefensee. "Lyrika této zprávy ne vždy odpovídá tvrdým faktům," řekl deníku Berliner Zeitung.

Přibarvování věcí na růžovo podle něj ničemu nepomůže. "Rozvoj východu nebude fungovat sám o sobě. Potřebujeme konečně aktivní hospodářskou politiku pro strukturálně slabé regiony - jak na východě, tak na západě," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video