Štefka: Prapor zapadá do našich plánů

  • 2
NATO požádalo Česko, aby vybudovala nový mnohonárodní prapor, který by v rámci sil rychlé reakce byl schopen čelit zbraním hromadného ničení. "Zapadá to přesně do našich plánů," konstatuje v exkluzivním rozhovoru náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

Existuje už nějaký plán na vybudování mezinárodního praporu?
Zatím jsme dostali z Bruselu prvotní nabídku, že by Česká republika mohla být tím vedoucím státem, který takovou jednotku vybuduje. Sbíráme informace, ale z prvních poznatků je jasné, že prapor by měl být funkční ve velmi krátké době.

To znamená?
Do konce letošního roku bychom chtěli uzavřít všechny mezinárodní smlouvy se zeměmi, které by měly zájem se na vybudování jednotky podílet. Do ledna by mělo vzniknout velitelství praporu.

Do poloviny roku 2004 by se pak jednotky secvičovaly, aby někdy na přelomu června a července byly v takzvaném pohotovostním režimu STANDBY, tedy připraveny k okamžitému nasazení.

Jakým způsobem bude pak prapor fungovat?
Budeme muset uspořádat velké cvičení. Předpokládáme, že u nás po secvičení zůstane jen štáb a jednotky se vrátí do svých zemí. Uvedu zjednodušený příklad. Když například v Itálii bude potřeba nasazení praporu, na místo přijedou jednotlivé části z různých zemí, dají se dohromady a během pěti dnů bude prapor schopen plnit úkoly.

Prapor má být mnohonárodní. Které země aliance by do něj vyslaly vojáky?
Může jít například o Nizozemsko, Belgii, Slovensko či Německo. Zatím jsme žádná jednání nevedli. Platí zde opravdu ten podmiňovací způsob. O spolupráci bude ministr obrany Tvrdík hovořit se svými kolegy na zasedání ministrů obrany NATO v červnu. Ministr už tam bude chtít předložit konkrétnější plán a kalkulace na vybudování jednotky.

Máte představy, kde by prapor sídlil a kolik by čítal vojáků? Kdo by mu velel? Ministr Tvrdík zmiňoval současného velitele chemiků v Liberci, Jiřího Gajdoše.
Jednotka by měla být podle našich představ asi 350 vojáků. V některých státech však prapor čítá až 700 vojáků. Každopádně hovořit o přesných číslech je předčasné. Záležet bude na konkrétních úkolech, které bude muset jednotka plnit.

Od toho se bude odvíjet počet průzkumných, biologických a dekontaminačních skupin praporu. Dislokován by mohl být prapor v Liberci, kde působí protichemická jednotka. Velitelem může být klidně i Jiří Gajdoš, nebo velitel chemiků v Kuvajtu Dušan Lupuljev, je to otevřená a velmi předčasná záležitost.

Má Česká republika kapacity zhostit se takového úkolu?
Takový prapor přesně zapadá do našich plánů reformy armády a to i vzhledem k závazkům České republiky vůči NATO. Jednotka má být zaměřena na protichemickou, protibiologickou a radiační ochranu. To umíme a aliance to ví. Nabídka je skutečným oceněním našich specialistů. Mám z toho radost.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue