Pro pana ministra je nepřijatelné, aby jméno velvyslance figurovalo v kontroverzních soudních sporech, říká mluvčí ministerstva zahraničí.

Pro pana ministra je nepřijatelné, aby jméno velvyslance figurovalo v kontroverzních soudních sporech, říká mluvčí ministerstva zahraničí. | foto: Josef Vostrálek

Štefka doplatil na korupční aféru, vláda mu odmítla svěřit ambasádu

  • 49
Vláda odmítla, aby se bývalý šéf generálního štábu Pavel Štefka stal velvyslancem v Uzbekistánu. Podle informací MF DNES to prosadil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg kvůli Štefkově korupční aféře v armádě.

Ještě před měsícem to vypadalo, že jmenování Pavla Štefky na post velvyslance v Uzbekistánu nic nebrání. Proti vstupu generála do diplomacie se však nakonec postavil sám ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kterému musel Štefka od ledna několikrát vysvětlovat skandál s černými fondy na generálním štábu a neoprávněné pobírání příspěvku na bydlení. - čtěte Generál Štefka byl na "koberečku" u Schwarzenberga

Ministr nakonec podle informací MF DNES generálovo vysvětlení nepřijal a podezření z korupce bylo hlavním důvodem, proč Štefkovo odvolání z diplomatického postu v Uzbekistánu ve vládě prosadil.

. Je to nepřijatelné

"Je nepřijatelné, aby jméno velvyslance figurovalo v tak kontroverzních soudních sporech," říká ministerstvo zahraničí.

"Šetření korupce na generálním štábu a vznik černých fondů v době, kdy pan Štefka velel armádě, není ani zdaleka u konce. A pro pana ministra je nepřijatelné, aby jméno velvyslance figurovalo v tak kontroverzních soudních sporech," uvedla Schwarzenbergova mluvčí Zuzana Opletalová.

Nebylo by to vůči Uzbekistánu korektní, míní ministr
Ministr později v rozhovoru pro MF DNES upřesnil, že žádný velvyslanec nemůže být popotahován po soudech. "Předpokládám, že kvůli skandálu ve velení armády bude několik soudních procesů. A jméno pana Štefky bude v těchto řízeních figurovat – to není ideální pozice pro velvyslance kterékoliv země," uvedl.

"Vůči hostitelské zemi - Uzbekistánu - by to nebylo od nás korektní, pokud bychom jej jmenovali velvyslancem. Okolnosti prostě neumožňují, aby pracoval na tak exponovaném místě," podotkl. (Rozhovor s ministrem viz níže)

To by museli odstoupit i někteří ministři, namítá Štefka
Podle Štefky jsou události na generálním štábu pouze zástupným problémem. "Takto by museli odstoupit i někteří ministři, vzhledem ke korupci na ministerstvech," řekl agentuře ČTK. Generál se zatím nerozhodl, co bude dělat dál.

"Mrzet mě může pouze představa, na základě čeho a v zájmu koho se zde činí tak zásadní rozhodnutí," podotkl.

Dnešní rozhodnutí vlády musí ještě podepsat prezident. Ten přitom vyslání Štefky na uzbeckou ambasádu už jednou schválil.

Štefku "tak rychlý krok" vlády překvapil. "Mohu se jen domnívat, že za tím stojí zájem nějaké skupiny, která má ve Střední Asii nějaký eminentní zájem a potřebuje toto místo obsadit svým člověkem," dodal Štefka pro ČTK.

Zatím není jasné, zda za aféru v armádě padne nakonec nějaké obvinění. Případ řeší vojenská policie, ale podle ministryně obrany Vlasty Parkanové nese odpovědnost za zlodějnu v nejvyšších patrech generálního štábu sám Štefka. I proto ho kvůli výmluvám "já nic, já muzikant" nazvala na shromáždění armádních velitelů zbabělcem. - čtěte Parkanová kárá generála: málo zmužilý dětina

Z vyšetřování Inspekce ministryně obrany vyplývá, že Pavel Štefka pobíral čtvrt roku neoprávněně desetitisícový příspěvek na bydlení. Když MF DNES v lednu zveřejnila fakta o korupci v generálním štábu a mnohamilionových černých fondech, Štefka dlužnou částku ihned vrátil. - čtěte Štefka musel armádě vrátit desetitisíce


. Velvyslanec nemůže běhat po soudech

Žádný český velvyslanec v jakékoliv zemi nemůže být popotahován po soudech. To je hlavní motiv ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, proč doporučil vládě, aby stornovala vyslání Pavla Štefky na velvyslanecký post do Uzbekistánu.

Vyslání pana Štefky schválil už v prosinci prezident Václav Klaus. Byl pro vás po lednovém vypuknutí korupčního skandálu ve velení armády velký problém poslat generála do Uzbekistánu?
Osobně proti panu Štefkovi nic nemám. Předpokládám ale, že kvůli skandálu ve velení armády bude několik soudních procesů. A jméno pana Štefky bude v těchto řízeních figurovat – to není ideální pozice pro velvyslance kterékoliv země. Pan Štefka bude nepochybně zmiňován i v médiích a vůči hostitelské zemi - Uzbekistánu - by to nebylo od nás korektní, pokud bychom jej jmenovali velvyslancem. Okolnosti prostě neumožňují, aby pracoval na tak exponovaném místě.

Pan Štefka má na ministerstvu zahraničí pracovní smlouvu do konce srpna. Nabídnete mu jinou práci?
To se ještě uvidí, co můžeme udělat. Nic není rozhodnuto.

Informoval jste pana Štefku o svém postoji?
Samozřejmě že ano. Informoval jsem ho písemně, ale jeho odpověď jsem ještě nedostal.

Není to tak trochu zvláštní, dělat z generálů po odchodu z armády velvyslance?
Lidi jsou lidi a záleží vždy na jednotlivcích. Jeden se osvědčí, druhý naopak méně... A záleží i na tom, v jaké zemi pracují. Třeba generál Petr Voznica je naším výborným velvyslancem v Iráku.

Současný český velvyslanec v Uzbekistánu Aleš Fojtík si tedy zřejmě misi prodlouží.
Musíme vyčkat i na stanovisko prezidenta Václava Klause – i on do toho má co mluvit. I když předpokládám, že bude rozhodnutí vlády akceptovat. Ale nepředjímejme, prosím.

Sehrálo při vašem rozhodování o panu Štefkovi roli to, že protizákonně pobíral desetitisícový příspěvek na bydlení?
On ty peníze ale vrátil.

Ale až poté, co to MF DNES zveřejnila.
To je pravda. Ale já se v tom – s odpuštěním – už nebabrám.

Čtěte ve čtvrtek v MF DNES

Podrobnou analýzu korupční aféry v armádě a co přesně Pavlu Štefkovi podlomilo diplomatické křeslo, čtěte ve čtvrteční MF DNES.

.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video