Snímek, který pořídili agenti při sledování Jakešova bydliště.

Snímek, který pořídili agenti při sledování Jakešova bydliště. | foto: Archiv bezpečnostních složek MV ČR

StB po listopadu 1989 špehovala Jakeše. Bála se, že emigruje

  • 234
Bylo krátce po revoluci a estébáci měli novou práci. Sledovali muže, jenž ještě nedávno vedl komunisty v celém Československu, bývalého generálního tajemníka ÚV KSČ Milouše Jakeše. Akce měla název Alfa 1 - první písmeno řecké abecedy i číslice ukazují na její mimořádnou důležitost.

"V 11.19 opustil bydliště Alfa 1 muž (asi 25 let stár, 180 cm vysoký). Vyjel s vozem před bydliště Alfa 1 (Lada bílá). V 11.21 nasedl do vozu a odejel. (...) Počasí: vozovka suchá, místy mokrá."

Tohle si v prosinci 1989 zapisovali do bloků příslušníci StB, když špehovali někdejšího komunistického pohlavára.

27. a 28. prosince 1989 jich před Jakešovým domem vartovalo přes třicet. Byli schováni v autech. V té době už byl Jakeš pouhý důchodce. KSČ, která se snažila do poslední chvíle zachránit krk, ho spolu s dalším vysoce postaveným soudruhem, Miroslavem Štěpánem, hodila přes palubu. Oba přišli o funkce a 7. prosince byli demonstrativně vyloučeni ze strany.

"Estébáci dál plnili svoje úkoly, akorát se jim změnili pánové," glosuje historik Petr Blažek dokumenty k Alfě 1, které nedávno objevil ve sklepě ministerstva vnitra a o jejichž existenci nikdo nevěděl.

Celá akce skončila neúspěchem. Za dva dny se Jakeš před svým domem ani jednou neobjevil. A tak StB své zvědy zase stáhla. Kdo a proč Jakeše nechal sledovat, není úplně jasné. Dokumenty uvádějí, že existovala obava, že Jakeš uteče do ciziny, a tak zmaří vyšetřování potlačení demonstrace 17. listopadu.

Návrh na sledování Miloše Jakeše

Akci objednal jeden z nejvyšších důstojníků StB, Miroslav Chovanec, a schválil nově dosazený náměstek ministra vnitra Ivan Průša. Druhý jmenovaný už nežije, Chovanec svou roli popírá. "Nevím, jak tam může být můj podpis. Je to taková lahůdka, že bych si to určitě pamatoval," říká bývalý estébák, který dnes pracuje v představenstvu pražské firmy Quentis Group zaměřené na finanční poradenství.

"Známe přece Chovancův sešit, kam si poznámky o akci vlastnoručně zapsal," říká na to historik Blažek. Kromě Jakeše zařídil Chovanec ještě sledování lidí okolo Štěpána a v jeho poznámkovém bloku se objevil i plán na sledování dalšího vysoce postaveného komunisty, Vasila Biľaka.

V době sledovačky řídili ministerstvo vnitra (pod které StB spadala) lidé dosazení revolucí - Marián Čalfa, Ján Čarnogurský a Valtr Komárek. "O akci Alfa 1 jsem nikdy neslyšel. Bylo to velmi hektické období, v těch dnech ještě StB fakticky řídily staré struktury," řekl na dotaz MF DNES Čarnogurský.

K verzi, že Jakeše nechali sledovat sami komunisté, se kloní i Komárek. "Nedivil bych se, kdyby to objednaly sovětské služby. Tehdy měl StB pod palcem stále Alojz Lorenc," vzpomíná Komárek na nejvyššího estébáckého šéfa. Lorenc se při zmínce o akci Alfa 1 usmál. "O tom se určitě nechci bavit," řekl.

Čalfu se ve středu nepodařilo sehnat. "O ničem takovém jsme nevěděli," neskrývala překvapení Jakešova manželka, když ji navštívila reportérka MF DNES. Pětaosmdesátiletý Jakeš nebyl k zastižení.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video