Stáž u zkušených pracovníků je prospěšná pro obě strany. Ilustrační foto

Stáž u zkušených pracovníků je prospěšná pro obě strany. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stáž dotvoří absolventa k obrazu firmy

Přechod ze světa přednáškových sálů do prostředí kanceláří nebývá jednoduchý. Někteří absolventi špatně vstřebávají potřebné pracovní návyky, oříškem bývá i plnění termínů. Bývalí studenti také vesměs zjistí, že část svých získaných teoretických znalostí v praxi nemají šanci využít.

Aby firmy absolventům usnadnily obtížné začátky, ale zejména, aby si mezi nimi vybraly ty nejschopnější a nadějné jedince, pořádají pro ně tréninkové programy.

Co potřebujete k přijetí
Mezi nejčastější požadavky pro účast v programech bývají: ukončené vysokoškolské vzdělání, komunikativní znalost angličtiny či dalších jazyků, absolvované brigády či stáže během studia, časová přizpůsobivost, ochota učit se nové věci a schopnost pracovat v týmu.

"Je dobré, pokud má student alespoň hrubou představu, na co by se rád zaměřil. Měl by si být vědom svých silných stránek a vědět, na čem by měl ještě zapracovat. Jeho zájem by se měl výrazněji projevovat nejen v rámci studia, ale třeba i volného času," říká Tomáš Kopecký z Československé obchodní banky.

Záporné body může uchazeč o vstup do programu dostat za příliš dlouhé studium bez zjevného kladného důvodu, například části studia v zahraničí. Protože se programy šijí na míru absolventům, může být překážkou i dlouhá doba praxe.

Hranicí pro přijetí bývají maximálně dva roky získávání zkušeností po obdržení vysokoškolského diplomu. Zahraniční zájemce také někdy zradí nedostatečná znalost českého jazyka, která je pro práci v řadě týmů nezbytná.

Programy podle zaměření
Firmy většinou dělí své programy podle toho, s jakou klientelou budou absolventi přicházet do styku. ČSOB například pořádá program "Křepelky", který vychovává budoucí specialisty a manažery pro pražskou centrálu, a program "Lišky", ze kterého vycházejí pracovníci obsluhující podnikovou klientelu. Ti se během tréninku zúčastní i stáží v belgické bance KBC.

Požadavky se liší pouze v tom, že u "lišek" je navíc zapotřebí, aby budoucí pracovníci měli obchodního ducha, uměli prezentovat výsledky své práce a nebáli se nestandardních přístupů.

Oba programy zahajují vždy v září, přijímání přihlášek probíhá od března do července. "V současné době připravujeme spouštění programů dvakrát ročně, abychom podchytili i studenty končící školu v zimě," vysvětluje plány banky Tomáš Kopecký.

Spolupráce s vysokými školamï
Firemní klienti jsou důležití i pro Českou spořitelnu, která od začátku příštího roku nabídne absolventům jednoroční program "Profesionálem pro firemní klientelu", jež bude pořádat ve spolupráci s pražskou Vysokou školou ekonomickou.

Vybraným účastníkům bude po dobu trvání programu nabídnut zaměstnanecký poměr, v případě úspěšného dokončení pak standardní pracovní zařazení. Absolventi se budou vzdělávat pomocí takzvaného "kolečka", to znamená, že během kurzu si vyzkouší práci na několika pozicích.

"Pozornost budeme věnovat i rozvoji takzvaných měkkých dovedností, mezi které patří například techniky zvládání stresu, efektivní nakládání s časem či umění vyjednávat," říká Helena Matuszná z České spořitelny.

Šanci však mají i absolventi, kteří již ve spořitelně pracují maximálně dva roky. Pro ně je určený devítiměsíční program "Special Trainee", ve kterém získají manažerské dovednosti, obhájí zvolený projekt podle svého pracovního zařazení a načerpají zkušenosti z měsíčního pobytu v Erste Bank ve Vídni.

Prohlubte si znalosti
O mladé talenty se snaží starat i v GE Money Bank, kde pro ně připravují dvouleté programy na prohlubování znalostí z oblasti informačních technologií, financí, marketingu, kvality, prodeje, řízení rizik či poskytování služeb zákazníkům. Začátek výběrových řízení spustí banka pravděpodobně v průběhu října, nástup pak bude probíhat v lednu příštího roku.

Kam před promocí?
Pracovní zkušenosti však lze čerpat ještě před obdržením vysokoškolského diplomu v rámci stáží, které pořádají zejména velké účetní, energetické či finanční instituce.

Mezi takové patří například poradenská firma Ernst & Young, která pořádá takzvané internship programy pro studenty třetích až pátých ročníků vysokých škol. Požadavky na přijetí jsou stejné jako pro absolventy, kteří se hlásí na pozice na plný úvazek. Studium ekonomických oborů není podmínkou.

"V rámci oddělení auditu požadujeme schopnost pracovat v týdenních blocích na základě předem dohodnutého rozvrhu. V oddělení daní by si studenti měli udělat čas alespoň několik dní v týdnu," vysvětluje Iveta Richter, personální ředitelka Ernst & Young.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video