Stavovské divadlo je nejstarší scénou v metropoli

Praha - Světová premiéra slavné opery Wolfganga Amadea Mozarta Don Giovanni se konala 29. října 1787 v Praze. Letos v říjnu si tedy připomeneme již dvousté desáté výročí uvedení tohoto díla, které prakticky od té doby neopustilo divadelní jeviště. Stavovské divadlo, krátce předtím založené hrabětem Nosticem, se tak tímto premiérovým uvedením opery zapsalo do dějin divadla nesmazatelným písmem.

Divadelních scén sice v 18. století vzniklo v Praze více, ale jedině toto divadlo svému účelu slouží dodnes a je tak nejstarší scénou v metropoli. Vzniklo v roce 1783, tedy přesně o sto let dříve než Národní divadlo.

Pravidelně přístupné památky ve správě PIS

Bylo postaveno během dvou let, prakticky bez pořádných základů a s řadou dřevěných prvků. To bylo také důvodem, proč byla později budova často upravována. Při generální rekonstrukci na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století byly pod stávajícím objektem dodatečně vybudovány podzemní prostory a divadlo bylo obnoveno v celé své původní kráse.

Dnešní staronový název - předtím se divadlo nazývalo Tylovo - připomíná, že zakladatelovi dědicové koncem 18. století divadlo prodali zemským stavům. Kromě Mozarta zde kratší či delší dobu působila řada významných osobností, například Carl Maria von Weber. Navždy je však toto divadlo spjato se vznikem české hymny, protože v roce 1834 zde ve hře autorů Františka Škroupa a Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka poprvé zazněla píseň Kde domov můj.

Celkovou prohlídku Stavovského divadla pořádá Pražská informační služba v sobotu 9. června. Sraz je každou půlhodinu od 9.00 do 11.00 hodin před vchodem. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

pondělí 4. června - Slovanský dům - nově rekonstruované prostory
Sraz je v 15.00 hodin před objektem v ulici Na příkopě. Vstup 30 Kč.

úterý 5. června - Čechův most a Josefov
V červnu 1908 byl otevřen Čechův most přes Vltavu. Spojeno s procházkou po okolí a výkladem o stavbě Josefova. Sraz je v 16.00 hodin u Čechova mostu na náměstí Curieových. Vstup 30 Kč.

středa 6. května - Anežský klášter
Historie a stavební vývoj areálu. Sraz je ve 14.00 hodin před vchodem z Anežské ulice - U Milosrdných 17. Vstup 30 Kč.

sobota 9. června - Kolowratský palác
Sraz je ve 14.00 hodin před vchodem do paláce na Ovocném trhu 4. Vstup 30 Kč.

sobota 9. června - Zahrady Pražského hradu
Procházka Jelením příkopem a zahradou Na Baště. Sraz je před Jízdárnou Pražského hradu - spojení tramvají číslo 22 a 23, stanice Pražský hrad. Vstup 30 Kč.

sobota 9. června - Od svaté Kláry kolem Trojského zámku ke kolonii Rybáře
Procházka je spojena s možností návštěvy botanické zahrady. Sraz je v 15.00 hodin na konečné busu číslo 144 nebo 177 Poliklinika Mazurská v Bohnicích. Pěší trasa činí asi dva a půl kilometru. Vstup 30 Kč + vstupné do botanické zahrady 20/10.

neděle 10. června - Kostel svatého Jakuba Staršího v Kunraticích
Pokračování cyklu Farní kostely původně samostatných osad. Sraz je ve 14.00 před objektem na Kostelním náměstí 16 v Kunraticích. Spojení busem číslo 114, který jede od metra C Kačerov, stanice Předškolní. Vstup 30 Kč.

neděle 10. června - Palácové malostranské zahrady
Procházka se týká Ledeburské, Pálffyovské, Kolowratské a Malé Fürstenberské zahrady. Sraz je ve 14.00 hodin před Valdštejnským palácem na Malé Straně. Vstup 30 Kč.

neděle 10. června - Vyšehrad
Celková prohlídka areálu včetně kasemat. Vstup 30 Kč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video