ODS odborářům neustoupila kvůli zdanění benefitů, čtvrteční stávka v dopravě je prakticky jistá.

ODS odborářům neustoupila kvůli zdanění benefitů, čtvrteční stávka v dopravě je prakticky jistá. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Stávku v dopravě už asi nic neodvrátí, ODS odborářům neustoupila

  • 2942
Lidé musí zřejmě definitivně počítat s tím, že se ve čtvrtek ráno budou jen těžko dostávat do práce. Nepojedou vlaky a ve větších městech ani MHD. Občanští demokraté neustoupili tlaku odborářů a dál počítají s tím, že v Senátu zablokují změnu zákona, která se týká zdanění zaměstnaneckých benefitů. Jde o režijní jízdenky, závodní stravování či odborářské rekreace.

"Kdybychom v této věci ustoupili, tak to bych snad musel odejít z ODS," řekl rozpočtový expert občanských demokratů, poslanec Michal Doktor. Zástupci odborářů v úterý dorazili do Sněmovny, aby ODS přesvědčili, že má podpořit změnu zákona o dani z přidané hodnoty.

Chci mít v zemi před volbami klid

Premiér Fischer vysvětloval, proč ustoupil odborům

Ale podle očekávání neuspěli. "Vydírání neustoupíme," řekl po jednání s odbory místopředseda ODS Petr Nečas. "Bohužel jsme se nedohodli. Je pro nás nepřijatelné, že bychom měli nejdříve odvolat stávku," reagoval šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Co je ve hře

Spor je o změnu zákona o dani z přidané hodnoty, která začala platit od letošního ledna. Odbory protestují proti tomu, že prakticky zmizela daňová výhoda režijních jízdenek či zlevněného stravování nebo ubytování pro zaměstnance. Firmy totiž podle změny zákona mají odvádět DPH nikoli z "dotované" ceny, ale ze skutečné, nezvýhodněné.

Odbory se obávají, že firmy kvůli tomu zaměstnanecké výhody zruší. Nejradikálněji kvůli tomu vystupují železničáři, kteří mají za 250 korun režijní jízdenky, za něž mohou celoročně jezdit po železnici. Ale "režijky" mají také jejich rodinní příslušníci.

Hrozbu masivní stávky, která je ohlášena na čtvrtek od čtyř do devíti hodin ráno, se pokusila odvrátit vláda Jana Fischera, když navrhla rychlou změnu zákona o DPH v režimu legislativní nouze.

Kvůli tomu se Sněmovna sešla na mimořádné schůzi. "Ustoupil jsem odborům proto, že má vláda má v klidu dovést zemi k volbám," řekl poslancům Fischer. Změnit zákon je podle něj správné proto, že zrušení zaměstnaneckých benefitů by vyvolalo tlak na růst mezd.

Požadavek odborů podpořili sociální demokraté, komunisté a dva nezařazení poslanci - Melčák a Snítilý.

ODS má sílu zablokovat změnu zákona o DPH v Senátu

Jenže v Senátu má převahu ODS spolu se senátory z klubu TOP 09 a starostů. A v horní komoře tak změna zákona o DPH narazí. I když může potom Sněmovna senátory přehlasovat, změna zákona je stále nejistá.

POSLANCE NEZDANILI

Jednání o zdanění zaměstnaneckých benefitů využili zelení. Navrhli přidat do tohoto zákona zdanění poslaneckých náhrad. Návrh kritizoval šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik a poslanec Michal Doktor. Pro návrh bylo jen 12 poslanců, a tak náhrady poslanců zůstaly nezdaněné.

Mimořádná schůze Senátu ke zdanění zaměstnaneckých benefitů by měla být v pátek. Dříve to podle předsedy horní komory parlamentu Přemysla Sobotky z ODS ani nejde.

Kromě občanských demokratů je proti změně zákona o dani z přidané hodnoty i TOP 09. "Není důvod, aby měli výhodu zaměstnanci určitých profesí, protože je to výhoda na úkor zaměstnanců profesí jiných," míní exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pro zaměstnance všech profesí by podle něj měl existovat pouze jeden výdajový paušál, který by si mohli odečíst ze základu daně.

Ministr financí Eduard Janota už řekl, že by mu změna zákona nevadila, i když by tím podle něj stát přišel možná až o stovky milionů korun na nevybrané dani. Jeho náměstek Ivan Fuksa později upřesnil, že jde spíš o desítky milionů, které by mohly v pokladně státu chybět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video