Stávku učitelů v kraji provázejí nejasnosti

Zlínský kraj - Chcete vědět, co prvního září čeká na vaše dítě? Jestli máte vypravit ratolest do školy, nebo ji kvůli stávce učitelů nechat doma a zalarmovat rodinné příslušníky? Ptejte se přímo na ředitelství jednotlivých škol, jinde přesnou odpověď nezískáte. Zatímco někde se do stávky zapojí všichni zaměstnanci, jinde bude stávkovat jen polovina nebo ještě menší část učitelského sboru.

Některé školy zase vyvěsily oznámení, že stávku sice podporují, ale prvního září se v nich bude normálně učit. "Každá škola řeší situaci jinak, rodiče se opravdu musí informovat přímo na ředitelství," upozorňuje vedoucí odboru školství zlínského krajského úřadu Stanislav Minařík.

Všechny školy, které se ke stávce připojí, měly povinnost informovat o tom nejpozději do středy své zřizovatele, tedy města, obce či krajský úřad. Ne všechny stávkové výbory tak ale učinily a přesný seznam škol, které se stávky účastní, neměli odboráři ve Zlínském kraji k dispozici ještě ani včera ráno. "Kompletní seznamy budeme mít až v pátek," konstatoval šéf školských odborářů v kraji Pavel Štěpán.

Jak hektická je v těchto dnech situace ve sborovnách, dokazuje příklad Střední zdravotnické školy v Kroměříži. Vedoucí krajského odboru školství Stanislav Minařík ji včera brzy po ránu uvedl jako příklad školy, která sice stávku podporuje, ale připraví aspoň slavnostní přivítání studentů prvního ročníku. Ředitelka školy to hodinu poté popřela. "Ta situace se vyvíjí. V tuto chvíli musím říct, že učitelé se připojují ke stávce, a žádné přivítání nebude."

O děti, které v pondělí najdou zavřené školní dveře, se většinou budou muset postarat sami rodiče. Zřizovatelé škol ve Zlínském kraji v tomto směru žádnou velkou iniciativu nevyvíjejí, spíš jen registrují počty stávkujících škol. Zdá se téměř vyloučené, že by ještě někdo na poslední chvíli připravil pro školáky speciální program, jaký chystají například na Karlovarsku. "Vzhledem k rodičům cítíme povinnost informovanosti," sdělil vedoucí odboru školství uherskohradišťské radnice Jiří Durďák. Rodiče se tak dozví, která škola stávkuje, náhradní program jim ale město nenabídne. Většina hradišťských základních škol se přitom, stejně jako ve Zlíně, ke stávce připojila. Zlínský magistrát ale aspoň upozornil, že střediska volného času dětí a mládeže budou mít v pondělí otevřeno už dopoledne. A třeba starosta Tupes na Uherskohradišťsku Cyril Churý už dlouho dopředu avizoval, že obec se rodičům o děti postará za každou cenu.

Většině menších vesnických škol v kraji se přitom stávka zřejmě vyhne. I když učitelé protest podporují, nechtějí zavřením škol komplikovat situaci zaměstnaným rodičům. "Z malých obcí máme navíc signály, že jsou pod velkým tlakem samosprávy," řekl odborář Štěpán. Formu takového tlaku nebo konkrétní příklad obce ale nikdo nesdělil.

Třebaže seznamy protestujících škol nejsou ještě úplné, už nyní je patrné, že stávka nezískala velkou podporu škol zřizovaných krajem. Z téměř sto padesáti se jí zúčastní pouze třicet sedm. "Zavřeno zůstane jen minimum našich škol," poznamenal Stanislav Minařík.

Počty škol přihlášených k protestu mohou být ovšem zavádějící, a soudit, zda stávka bude mít smysl, je i proto předčasné. "Ke stávce se hlásí velké městské školy s padesáti či šedesáti zaměstnanci. A to je počet, který vydá za deset venkovských mateřských škol. Máme okrsky, kde se ke stávce přihlásily všechny školy, třeba Otrokovice," upozorňuje Štěpán.

Prostávkované mzdy chce stát zpět

Kolik peněz stát ušetří v době učitelské stávky a co se s těmito prostředky stane?
„Zatím je to obtížné vyčíslit, nahlášené počty stávkujících se ještě mění. Za každého stávkujícího se za jeden prostávkovaný den ušetří na jeho mzdě průměrně 800 korun,“ uvedl náměstek hejtmana Michal Hanačík.

Jak ve čtvrtek uvedla agentura ČTK, ve Zlínském kraji půjde do pondělní stávky zhruba 25 procent všech zaměstnanců škol a školských zařízení, jejichž zřizovatelem je kraj. Z celkového počtu 5929 zaměstnanců tedy hodlá stávkovat zhruba 1515 lidí. Velmi malý ohlas má stávka mezi nepedagogickými pracovníky škol. Hanačík také nevěděl o žádném případu, kdy by měl stávkovat i ředitel školy.

Peníze za nevyplacené mzdy stávkujících školám, ale ani kraji nezůstanou. „Máme pokyn ministerstva školství, aby byly tyto prostředky odvedeny zpět,“ sdělil Hanačík. Ministerstvo se tak předem pojistilo, aby prostávkované mzdové prostředky nemohly být vyplaceny zaměstnancům škol později jinou formou.

„Jak se však zachová ministerstvo po stávce, to teď nevíme. Je otázka, jestli neřeknou zase něco jiného, než je současný pokyn,“ dodal náměstek hejtmana.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video