Stavěli Egypťané své pyramidy za pomoci draků?

Jedním z velkých tajemství minulosti zůstává stavba pyramid. Existuje sice několik teorií, ale jak vlastně staří Egypťané postavili stavby, které přečkaly tisíce let, zůstává záhadou. Poněkud fantasticky znějící myšlenku nedávno zveřejnila a experimentálně ověřila amatérská egyptoložka Maureen Clemmonsová. Podle ní k tomu použili draky. Tedy ne mytické obludy, ale obdobu dnešních papírových draků.

"'Když se podíváte na střed vrcholu každé pyramidy, najdete křídla,'" tvrdí Clemmonsová a dodává: ''Myslím, že se nám tak pokusili Egypťané sdělit, jak pyramidy před třemi tisíci lety stavěli.''

Draci unesou tuny
Jakkoli zní tato myšlenka zveřejněná v programu televize ABC šíleně, není bez reálného základu. Clemmonsová se obrátila na tým expertů na aeronautiku na Kalifornském technologickém institutu (Caltech), aby ověřili možnost, že ohromné kamenné kvádry mohly skutečně přepravovat ''draci'' pomocí síly pouštního větru.

''Nejdřív jsme to považovali za nemožné, ale pak jsme si řekli, proč to nezkusit,'' vzpomíná Mory Gharib z Caltechu. Navrhli speciálního ''draka'' kombinovaného s kladkostrojem a také ho postavili.

Clemmonsová investovala do celého projektu 10 000 dolarů. Pak přišla zkouška v Mohavské poušti. Ve větru o rychlosti kolem 22 kilometrů v hodině jejich zařízení zvedlo téměř čtyřtunový blok. A jak dlouho ho udržel ve vzduchu? - 25 sekund.

To ovšem neznamená, že staří Egypťané postupovali stejně. Především profesionální egyptologové považují podobné teorie za ''pyramidální hloupost''. Běžné teorie totiž upřednostňují hrubou sílu asi dvaceti a třiceti tisíc dělníků, kteří budovali pyramidy 20 až 40 let.

Kvádry se údajně dopravovaly na dřevěných saních po uměle navršené rampě, která se zdvíhala společně se stavbou. Avšak ani pro tuto metodu neexistují nezpochybnitelné důkazy. Jeden z těchto tradičních přístupů, založený na jediné dlouhé a široké rampě, musel být zavržen, protože požadovaný násep by musel být příliš obrovský. Za nejpravděpodobnější se proto považuje budování pomocí rampy, která stavbu obtáčela.

Pivní teorie
Clemmonsová však trvá na svém a chce svůj experiment podniknout ve větším měřítku. ''Egypťané pili už k snídani pivo a pili je i k obědu a k večeři. Myslím si, že to je důležitý aspekt celé věci. Já když si dám dvě piva, tak nejsem schopna tlačit nebo tahat cokoli,'' říká nadšená nekonvenční egyptoložka.

Nyní chce zvednout desetitunový kvádr, což je přibližně poloviční hmotnost bloků, z nichž byly pyramidy stavěny. Vyvrcholením by byla expedice do Egypta, kde by chtěla udělat pokus ve skutečném měřítku ve stínu pyramidy.

Chce tak demonstrovat, že mohly mít pravdu některé staré egyptské nápisy, které tvrdily, že pyramidy postavili neviditelní bohové z nebes. ''Tradiční egyptologové většinou ověřovali své teorie o stavbě pyramid pomocí velkých skupin chlapů, kteří se dřeli, aby vytáhli pár kamenných bloků. Já si sednu s kamarádkami do stínu, budeme popíjet pivo a vítr udělá všechno za nás,'' prohlašuje s úsměvem Clemmonsová.

Typický pohled na pyramidu s čistě modrým nebem v pozadí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video