Slavnostní poklepání základního kamene budovy superpočítače v Ostravě (14. ledna 2013) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stavba superpočítače začala. Ostravu vytáhne mezi vědecká města

  • 119
Do dvou let by měl začít v Ostravě fungovat jeden z největších a nejrychlejších počítačů v Evropě. Městu i Moravskoslezskému kraji by jeho spuštění mělo přinést jak zajímavé pracovní příležitosti, tak vyšší prestiž ve vědeckém světě.

Ne zrovna nejšťastnější začátek mělo pondělní slavnostní zahájení stavby národního superpočítačového centra IT4Innovations v areálu ostravské Vysoké školy báňské, v němž by měl být od roku 2015 umístěn jeden z nejvýkonnějších počítačů v Evropě.

Ostrava staví superpočítač

Vedle mrazivého počasí a ve sněhové vánici bloudícího ministra školství Petra Fialy pořadatele zradila i technika. Základní kámen neměl být tradičně poklepán, ale rozsvícen zastrčením speciálních čipů. To bohužel nevyšlo, a tak ke slovu přišla obligátní kladívka.

Zbytek stavby počítačového centra by už měl probíhat klidněji. "Je skvělé, že se projekt, kterému zpočátku věřil jen málokdo, podařilo dotáhnout do konce," komentoval zahájení výstavby rektor VŠB-TU Ivo Vondrák.

"Provoz superpočítače dostane Ostravu na seznam významných evropských vědeckých měst, ale pomůže i celému regionu. Už třeba jen tím, že nabídne práci 250 specialistům, kteří budou počítač obsluhovat, ale také může do města přilákat další vědce, kteří by zde mohli působit," dodal rektor ostravské VŠB-TU.

Simulace testů automobilů nebo účinků léků

Superpočítač chtějí zdejší akademici využívat k provádění náročných výpočtů matematického modelování.

"Zjednodušeně to znamená, že dokážeme v počítači nasimulovat s mnohem nižšími náklady například testy automobilů v aerodynamických tunelech. To může být i komerčně zajímavé pro firmy, které by jinak musely za stejné výsledky z klasického tunelu platit mnohem více peněz," vysvětluje Ivo Vondrák.

"Budeme schopni realizovat také počítačové experimenty týkající se například ukládání jaderného odpadu nebo simulovat účinky různých léků včetně těch, které jsou určeny k léčbě rakoviny," zmínil rektor další možnosti využití superpočítače.

Projekt za téměř dvě miliardy skončí v roce 2015

Superpočítač mohou využívat i firmy z moravskoslezského regionu. "Také pro nás to může být zajímavé. Například zjišťování, jak se chová železo za vysokých teplot při velkých rychlostech může pomoci při zlepšování výkonů naší drátovny," vysvětlil generální ředitel Třineckých železáren Jan Czudek.

"Máme i své vývojové a výzkumné laboratoře, ale s technikou, jaká bude tady v Ostravě, by určitě šly některé výpočty zajistit podstatně rychleji," doplnil další z možných příkladů komerčního využití superpočítače Jan Czudek.

Spolu s VŠB-TU se na projektu podílejí i další univerzity - Ostravská, Slezská a VUT Brno. Projekt za 1,8 miliardy korun by měl být dokončen v roce 2015. Na jaře příštího roku má být dostavěna budova, zbytek času zabere instalace počítače.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video