Se stavbou radaru u Slavkova chtěla armáda začít původně už na podzim roku 2003. Ilustrační foto.

Se stavbou radaru u Slavkova chtěla armáda začít původně už na podzim roku 2003. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Stavba radaru u Slavkova začne letos, věří vojáci

Armáda věří, že ještě letos začne se stavbou páteřního radaru NATO poblíž Slavkova u Brna. Spor o výstavbu radaru trvá už čtvrtý rok. Armáda už třikrát získala územní rozhodnutí ke stavbě, odpůrci stavby se proti rozhodnutí ale opět odvolali.

"Doufáme, že se stavebními pracemi začneme letos," uvedl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

Armáda má podle něj stejné postavení jako kterýkoliv občan nebo firma. "Zároveň však není dobrou vizitkou České republiky a jejich úřadů, že se správní řízení protahují do nekonečna," řekl Čírtek.

Spor o výstavbu radaru na Prateckém kopci poblíž památného slavkovského bojiště trvá už čtvrtý rok. Stavební úřad ve Slavkově u Brna vydal před časem územní rozhodnutí, že radar může v lokalitě stát.

Někteří účastníci se však odvolali a případem se zabýval kraj. Ten rozhodnutí vrátil do Slavkova, kde úředníci doplnili chybějící údaje a vydali územní rozhodnutí znovu. Celý úřední proces se kvůli odvoláním odpůrců radaru dosud opakoval třikrát. - více zde

Rozhodnutí má nyní na stole opět kraj. Armáda věří, že tentokrát už nevrátí spis k dalšímu doplňování do Slavkova. "Snažíme se aktivně předjednat všechny případné námitky tak, aby během procesu už žádné nebyly," dodal Čírtek.

Odpůrci chtějí zachovat pietu
Odpůrcům vadí stavba na Prateckém kopci hned z několika důvodů. Tvrdí, že radar bude podstatně vyšší něž současné sovětské antény, které na místě stojí, a proto bude vidět desítky kilometrů daleko. Navíc podle nich stavba naruší pietní místo.

Pole u Slavkova se 3. prosince 1805 stalo při bitvě tří císařů hrobem pro 40 tisíc vojáků. V bitvě u Slavkova se utkala armáda císaře Napoleona s vojáky rakouského císaře a ruského cara.

"Trváme na tom, že radar měřící 26 metrů do této památkové zóny nepatří," citovala agentura ČTK Miroslava Jandoru ze společnosti Mohyla míru-Austerlitz, jež pořádá vzpomínkové akce na bitvu.

Stavba radaru má zpoždění
Se stavbou radaru chtěla armáda začít původně už na podzim roku 2003.
Třídimenzionální radar má být strategickým zařízením pro ochranu vzdušného prostoru České republiky a zároveň součástí páteřní radarové sítě Severoatlantické aliance.

Ta na něj ze společných fondů uvolnila skoro půl miliardy korun. Nový radar má být 28 metrů vysoký a v jeho horní části bude koule o průměru 18 metrů.

Radar by měl stát zhruba 800 metrů od památníku Mohyla míru, který připomíná oběti Bitvy tří císařů v roce 1805. Zařízení by přitom mělo nahradit tři zastaralé sovětské vysílače, které stojí v okolí. - více zde

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue