Velké průplavy mezi oceány lidé nestaví příliš často. Ten nikaragujský by byl třetím v řadě po Suezském (otevřen roku 1869) a Panamském kanálu (na snímku, dostavěn 1914).

Velké průplavy mezi oceány lidé nestaví příliš často. Ten nikaragujský by byl třetím v řadě po Suezském (otevřen roku 1869) a Panamském kanálu (na snímku, dostavěn 1914). | foto: Wikimedia Commons

Po sto letech nový průplav? Nikaragua posvětila zrod soupeře „Panamy“

  • 149
Nikaragujský prezident Daniel Ortega v sobotu slavnostně podepsal dekret o vytvoření úřadu, který má zajistit výstavbu průplavu mezi Tichým a Atlantským oceánem. Parlament středoamerické země schválil projekt, který se má stát soupeřem Panamského průplavu, minulé úterý.

Náklady na výstavbu kanálu jsou vyčíslené na 30 miliard dolarů - téměř 628 miliard korun. Pro srovnání, je to asi dvaapůlkrát tolik, než kolik by podle posledních studií stála v Česku stavba zvažovaného průplavu Dunaj-Odra-Labe (více o odkladu stavby zde).

O náklady se mají podělit z 51 procent Nikaragua a z 49 procent zahraniční partneři. Podle socialistického prezidenta Ortegy přicházejí v úvahu země jako Rusko, Čína a Venezuela.

Projekt počítá v jedné z variant s využitím jezera Cocibolca, které je známé jako Velké jezero. To je na východě s Atlantikem už propojeno řekou San Juan.

V Panamě nespí

Panamský průplav prochází rekonstrukcí, po níž by jím měly moci proplouvat lodě s nákladní kapacitou odpovídající 13 tisícům standardních kontejnerů (před rekonstrukcí propluly lodě s kapacitou do 5 000 kontejnerů).

Možnost vybudovat kanál přes území Nikaraguy byla zvažována už před sto lety, ale nakonec ustoupila kanálu v Panamě o několik set kilometrů jižněji. Důvody spočívaly mimo jiné v geopolitických zájmech USA.

Nový Gran Canal Interoseánico by měl být dlouhý přes 200 kilometrů, výrazně delší než Panamský průplav (82 kilometrů) a také hlubší. Zda ale kanál skutečně vznikne, zatím jisté není - o vybudování konkurence pro Panamský průplav totiž uvažují v Nikaraguji už řadu let.

Průplav v Nikaraguji (pravděpodobná trasa červeně) by využil plochy jezera Cocibolca a řeky San Juan, která z něj teče do Mexického zálivu. Průplav by byl výrazně delší než jeho „soupeř“ v Panamě (vyznačený zelenou barvou).

Studie v roce 2004 ukázaly, že by nejpravděpodobnější varianta stála v tehdejších cenách 25 miliard dolarů, pětadvacetinásobek tehdejších ročních příjmů rozpočtu středoamerického státu. I současné plány počítající se zahraničními investicemi jsou pro Nikaraguu drahé, ale stát počítá, že se mu vybudování průplavu v delším horizontu vyplatí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video