Stav nebezpečí v Hřensku skončil

  • 24
Hřensko - V Hřensku na Děčínsku skončil v šest hodin ráno stav nebezpečí, který tu kvůli padajícím skálám platil od 29. ledna. "Pracovníci specializovaných firem odstranili všechny pískovcové masivy, které hrozily sesuvem," řekl iDNES Jiří Toufar z Hasičského záchranného sboru v Děčíně. Bezpečno je tak už i nad bývalou tržnicí.

Stav nebezpečí, který tu vyhlásil koncem ledna přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt, doporučil tento týden krizový štáb zrušit. Všechny nebezpečné skály jsou zabezpečeny. Dva masivy byly odstřeleny, čtyři bloky ukotveny a pět skal dělníci rozebrali.

Stav nebezpečí byl v Hřensku postupně vyhlášen v pěti lokalitách: za hotelem Lugano, u obecního úřadu, za kostelem, v okolí bývalé obecní tržnice a u hotelu Klepáč.

Obchodníci přišli o tržby
Mimořádná opatření se dotkla obchodníků i několika občanů, kteří se museli ze svých domů na čas vystěhovat do hotelů. Opuštěné objekty hlídali policisté, později vojáci.

Téměř půlroční sanace skal a uzávěry některých lokalit v obci se podle obchodníků projeví na nižších tržbách. Podle přednosty ale náhradu dostanou jen majitelé provozoven, které byly kvůli stavu nebezpečí zcela uzavřeny a vystěhovány.

Za bezpečnost občanů a návštěvníků Hřenska zaplatí stát zhruba 70 milionů korun. Přednosta Benedikt tak upřesnil dosavadní informace, které hovořily o částce 55 až
60 milionů korun.

Kromě vlastní sanace nebezpečných skal musí totiž stát uhradit například i výdaje na ubytování vojáků, kteří hlídali vystěhované objekty.

Stát pro rok 2002 vyčlenil 2,1 milionu korun na sledování skal v Národním parku České Švýcarsko i v samotném Hřensku. Krajský úřad zase letos zaplatí 1,3 milionu korun za kontrolu skal nad silnicí Děčín-Hřensko.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Hotel Klepáč v Hřensku je už bezpečný
V Hřensku byl 20. června odvolán stav nebezpečí nad hotelem Klepáč, který byl uzavřen kvůli nebezpečí pádu skal. Vedení hotelu se připravuje na znovuotevření. Klepáč ohrožoval před měsícem kus skály, který se utrhl ze skalního bloku pár desítek metrů nad hotelem.

Kámen se nakonec specialistům podařilo přilepit pryskyřicí z ústecké chemičky a upevnit kotvami. Před dvěma týdny byla také otevřena silnice pod hotelem, která spojuje Hřensko s Meznou.

Odborníci rozebrali skály na hotelem
Odborníci už na začátku června v Hřensku rozebrali nestabilní skály, které ohrožovaly hotel Klepáč. Do 20. června odváželi pískovcovou suť, aby mohli objekt předat majiteli.

Geolog Jiří Zvelebil, který místní pískovcové masivy léta sleduje, řekl, že hotel nebudou po ukončení sanace skály ohrožovat několik desítek let.

Vedoucí zásahu Pavel Veselý z děčínského Hasičského sboru věří, že prvního července by hotel mohl uvítat první hosty.

Silnice je otevřena od konce května
Silnice z Hřenska na Mezní Louku u hotelu Klepáč byla po třech měsících zprůjezdněna koncem května.

Odborníci na zbývajících uvolněných pískovcových blocích instalovali sirénu, která se při jejich nepředvídaném pohybu rozezvučí. "V tom případě by doprava okolo Klepáče byla opět okamžitě zastavena," podotkl Veselý.

Otevření silnice přivítali zejména organizátoři a účastníci sedmého ročníku festivalu Bezmezná Mezná.

Skála málem zničila hotel Klepáč
Utržený velký kus skály málem zničil hotel Klepáč. Původně se sanační firma domnívala, že bude stačit blok připevnit k ostatním skálám kovovými kotvami. To ale nakonec odborníci z geologického ústavu nedoporučili.

"Utrhl se asi dvacetikubíkový kus skály a hrozilo nebezpečí, že zavalí prázdný hotel pod ním. Blok ale udržely kotvy, které jsme tam dali o dvanáct hodin dříve," popsal události velitel zásahu v Hřensku Pavel Veselý.

Dělníci se pak pokoušeli vzniklou trhlinu vyplnit pryskyřicí a zároveň začali betonovat spodek skály.

Utržený blok dal za pravdu varováním, která se před časem objevila. Odborníci totiž už před několika týdny upozorňovali na skutečnost, že za velkou skálou nad Klepáčem je tisícitunový popraskaný blok, který tlačí na skály před sebou.

PADAJÍCÍ SKÁLY V HŘENSKU

* Ve Hřensku byl stav nebezpečí poprvé vyhlášen 29. ledna a platí ve čtyřech lokalitách. Neprodleně začaly práce na odstranění nebezpečných pískovcových skal. Občané, včetně podnikatelů, museli opustit své domy. Budovy hlídají vojáci.
* Omezení v obci kritizují především majitelé hotelů a další podnikatelé. Jejich hotely a penziony zejí prázdnotou, a přicházejí o značné peníze. Náhradu škody však mohou uplatnit jen ti, jejichž objekty jsou přímo v místech, kde platí stav nebezpečí.
* Vláda obci poskytla 36 vojáků. Jejich úkolem je ostraha opuštěných objektů. Vojáci nahradili dvacítku děčínských policistů, kteří se v Hřensku střídají už od konce ledna, kdy byl stav nebezpečí vyhlášen poprvé.

Vláda dala peníze na skály po 4 měsících
Po téměř čtyřech měsících poslala vláda peníze na sanaci. Děčínský okresní úřad dostal 30 milionů z rozpočtové rezervy pro krizová řízení. Specializovaná firma doposud veškeré práce prováděla na dluh.

"Necháme si dva miliony jako rezervu a zbytek během několika dní rozpustíme. Peníze námi jenom protečou," uvedl mluvčí Okresního úřadu v Děčíně Jan Sembdner.

Kvůli nedostatku peněz na výplaty a provozní náklady si firma zajišťující sanaci musela v dubnu vzít úvěr od banky, za který se zaručil okres.

Nedávno dokonce hrozilo, že přednosta bude muset v rámci krizového řízení nařídit penzionům, aby dále poskytovaly ubytování a stravu vojákům, kteří pomáhají s ostrahou objektů, z nichž byli vystěhováni obyvatelé.

V rozpočtové rezervě státu na krizové situace je jen 40 milionů. A třicet z nich už bylo převedeno do Děčína.

Přednosta Jiří Benedikt si nicméně přivezl slib ministra Stanislava Grosse, že ještě v červnu dorazí 10 milionů. Zatím není jasné, která vláda, i kvůli blížícím se volbám, najde chybějících 15 milionů.

Puklý masiv přerušil na čas práce
Práce na zajištění skály nad hotelem Klepáč v Hřensku bylo nutné na čas přerušit, protože část pískovce pukla. Na skalních masivech v dalších třech oblastech obce práce pokračovaly.

Prasklá skála je největším masivem nad hotelem Klepáč. Podle odborníků se puknutí masivu dalo očekávat, protože pískovec je velmi zvětralý. Specializovaná firma musela blok zajistit sítí, aby nespadl dříve, než ho rozebere.

Pracovníci museli rozebrat několik metrů krychlové pískovce, které hrozily, že se zřítí. Specialisté už dříve vyloučili odstřel skály, aby hotel nepoškodili. Dělníci proto odstraňovali skálu pomocí proudu vody.

MASIVY HROZILY
UŽ V MINULOSTI

Hřenské skály hrozily sesuvem už několikrát. Například v roce 1996 spadl zhruba půltunový blok na dvorek jednoho domu. Kvůli nestabilnímu pilíři byla v roce 1997 krátkodobě uzavřena tržnice u hraničního přechodu. Poslední odstřel zažilo Hřensko v prosinci 2000. Nebýt urychlené sanace, tisícitunová skalní věž by se zřejmě zřítila na turisticky frekventovanou silnici ve městě.

Nebezpečnou skálu odplavila voda
Odstraňování skalního bloku nad hotelem Klepáč začalo 20. března. Skálu, odborníky označovanou za velmi rizikovou, rozrušoval silný proud vody. Ani specialisté nejprve vůbec netušili, jak pískovcový blok odstranit.

Nakonec zvolili rozrušování proudem vody, což se považuje za nejšetrnější používanou metodu. Secializovaná firma nejprve odstraní hlavní část pískovce, která má asi dvě stě šedesát šest metrů krychlových. Další část skály se rozsuší pomocí hydraulických pák.

"Za hodinu se podaří proudem rozrušit a následně odstranit asi půl krychlového metru pískovce. Rychleji postupovat bohužel nelze. Navíc jsme měli začít už v úterý, kvůli prasklé hadici jsme ale museli sanační práce o den odložit," řekl tehdy šéf zásahu Pavel Veselý.

PÍSKOVEC LÁKÁ TURISTY

Bizarní pískovcové skály v Hřensku dosud jen lákaly turisty do této obce s necelými 200 obyvateli. Celá desetiletí se o jejich údržbu nikdo nestaral. Stromy svými kořeny rozrušovaly pískovec, skály pozvolna větraly.

Některé skály se podařilo zajistit
Ve dvou lokalitách Hřenska se lidé 8. března vrátili do svých domovů. Mimořádná opatření byla zrušena v okolí hotelu Lugano a byla otevřena silnice směrem do města a na Janov.

Kapitán Pavel Veselý z hasičského záchranného sboru z Děčína řekl, že se předává hotel Lugano majitelům za asistence různých odborníků včetně statiků a hygieniků. Ti posuzovali případné škody uvnitř budovy. Žádné údajně nenašli.

Podle Veselého se expertům podařilo asanovat padající skály s předstihem. Termín byl stanoven až do 15. března. Odborníkům se podařilo kromě pískovcového bloku u hotelu Lugano zabezpečit i skály za radnicí v Hřensku. Kvůli tomuto bloku byla od začátku týdne uzavřena část místní komunikace.

Utržený skalní masiv v Hřensku na Děčínsku nad Hotelem Klepáč musí být zabezpečen lany. Kvůli dalšímu pohybu skal nemohla být otevřena silnice do Mezné. (24.5.2002)

Utržený skalní masiv v Hřensku na Děčínsku nad Hotelem Klepáč musí být zabezpečen lany. Kvůli dalšímu pohybu skal nemohla být otevřena silnice do Mezné. (24.5.2002)

Utržený skalní masiv v Hřensku na Děčínsku nad Hotelem Klepáč musí být zabezpečen lany. Kvůli dalšímu pohybu skal nemohla být otevřena silnice do Mezné. (24.5.2002)

Utržený skalní masiv v Hřensku na Děčínsku nad Hotelem Klepáč musí být zabezpečen lany. Kvůli dalšímu pohybu skal nemohla být otevřena silnice do Mezné. (24.5.2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video