Afričtí lídři chválí Baracka Obamu, že podporuje dlouhodobější investice do zemědělství v zaostalých zemích.

Afričtí lídři chválí Baracka Obamu, že podporuje dlouhodobější investice do zemědělství v zaostalých zemích. | foto: Reuters

Státy G8 slíbily zemědělcům v hladových státech 20 miliard dolarů

  • 19
Státy G8 dají v příštích třech letech 20 miliard dolarů na podporu zemědělství v zemích, kde lidé trpí hladem. Shodli se na tom lídři osmičky silných zemí na summitu v Itálii. Zástupci afrických zemí jim ale připomněli, že státy G8 by měly také dostát svým dřívějším nesplněným závazkům.

Částka 20 miliard dolarů (v přepočtu asi 370 miliard korun) překonala očekávání. Ještě během dnešního závěrečného dne jednání G8 v italské L´Aquile se totiž hovořilo o investici 15 miliard do tříletého programu.

"Shodli jsme se na závazku mobilizovat 20 miliard dolarů," sdělil ale nakonec italský diplomat Giampiero Massolo.

Hlad

Podle OSN trpí v roce 2009 hladem na světě 1,02 miliardy lidí. Oproti loňsku je to nárůst o necelých 90 milionů lidí.

Spojené státy, které na summitu zastupuje i prezident Barack Obama, do rozpočtu přispějí 3,5 miliardy, což je více než šestina.

Šéf OSN pro zemědělské a potravinové otázky Jacques Diouf větší investice do podpory zemědělství vítá.

"Potravinová pomoc je samozřejmě nezbytná, protože lidé trpí kvůli suchům, povodním i konfliktům a musí mít bezprostředně co jíst," řekl Diouf. "Když ale musíme nasytit miliardu hladových lidí, musíme jim pomoci produkovat své vlastní potraviny," dodal.

Splňte minulé závazky, říkají afričtí lídři

Značná část plánované podpory zemědělství půjde africkým národům, které jsou sužovány hladomorem. Afričtí lídři ale státům G8 v Itálii připomněli, že by měly naplnit i své minulé sliby.

Osmička silných států se totiž už na summitu v roce 2005 dohodla, že do roku 2010 by mělo do rozvojové pomoci proudit celkově 50 miliard dolarů ročně. Silné státy ale tomuto cíli zatím nedostály a nejvíce v plnění závazků zaostává právě Itálie, která hostí letošní summit.

Rozvojová pomoc

Do rozvojové pomoci ročně v absolutní hodnotě nejvíce investují Spojené státy (v roce 2008 to bylo 26 miliard dolarů). V přepočtu na hrubý národní produkt jsou USA ale až na 22. místě na světě. Nejvíce přispívají státy Skandinávie a Beneluxu, například Švédsko dává na rozvojovou pomoc téměř procento svého hrubého národního produktu. Spojené státy či Itálie investují v porovnání s tím jen zhruba pětinu.

Zdroj: OECD 2008

"Klíčová je pro nás otázka, jestli se státy G8 budou chovat podle svých závazků," řekl dnes etiopský premiér Meles Zenawi. Kromě něho jednají se zástupci G8 v L´Aquile i lídři Alžírska, Angoly, Egypta, Libye, Nigérie, Senegalu a Jižní Afriky.

Afrika vítá Obamovu změnu kurzu

Zatím není jasné, jak si státy G8 investici 20 miliard dolarů do zemědělství zaostalých zemí rozdělí a odkud ji budou financovat.

Potvrzuje se ale, že zejména Spojené státy po nástupu Baracka Obamy přehodnocují přístup k rozvojové pomoci. Místo akutní potravinové pomoci se chtějí soustředit právě na dlouhodobější investice do zemědělství v chudých oblastech.

"Není důvod, proč by Afrika nemohla být co se týče potraviny soběstačná," řekl na tiskové konferenci po jednání G8 Obama.

Senegalský prezident Abdoulaye Wade za to nového amerického lídra pochválil. Dodal, že Barack Obama "skutečně má vůli zaměřit se na potravinové problémy v Africe".

"Spojené státy pěstují kukuřici a další plodiny a posílají ji lidem trpícím hladomorem, ale nová koncepce je pěstovat tyto plodiny v Africe, nikoli v USA," řekl Wade.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video