Státníci schválili text ústavy EU

  • 389
Mnohahodinová bitva doprovázela schvalování textu evropské ústavy. Státníci 25 členských zemí EU se na něm nakonec v Bruselu shodli. Během následujících dvou let ústavu musí schválit ještě parlamenty jednotlivých států.

Premiér Vladimír Špidla hrál v Bruselu roli vůdce skupinky třinácti "nespokojených" zemí.

Ty se celý pátek bránily přijmout kompromis, který podle jejich názorů příliš nahrával velkým státům unie při hlasování o důležitých nařízeních.

Ta mohou zasáhnout do mnoha oblastí života obyvatel EU. Ovlivňují například délku pracovní doby, ochranu spotřebitelů nebo životního prostředí.

Malé země nakonec souhlasily
Menším a středním státům vadilo, že velké země mohou snadno zablokovat návrhy těch menších. Podle francouzského zdroje však večer menší země včetně Česka souhlasily s předloženým kompromisem.

Ten počítá s tím, že pro návrh by musela hlasovat nadpoloviční většina států plus jeden další. A navíc by v těchto zemích muselo žít 65 procent obyvatel.

Špidla to nechtěl příliš komentovat. "Sporů nebylo tolik," řekl v podvečer. Největší neshody se nicméně vedly mezi Francií a Velkou Británií. Obě velmoci se navzájem obviňovaly ze záměrného brzdění kompromisu.

Německo mezitím varovalo, aby i podruhé summit o ústavě nezkrachoval. "Její neschválení by mohlo znamenat prohloubení skepse, kterou občané unie vyjádřili v evropských volbách," řekl německý kancléř Gerhard Schröder.

Ústavu musí Češi schválit v referendu
I když summit ústavu nakonec schválil, ještě není vyhráno. Musí ji do dvou let schválit všechny členské země. V Česku se bude s největší pravděpodobností konat referendum, avšak jeho výsledek je nejistý.

V případě, že v některých zemích ústava neprojde, hrozí podle Petra Druláka z Ústavu mezinárodních studií rozpad unie. "Nelze si představit, že některé země budou fungovat podle jiných pravidel než ty druhé," míní.

,

Video