Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Státní zástupkyně dostala podmínku za vyzrazení zátahu na zloděje aut

  • 7
Vrchní soud v Praze uložil státní zástupkyni Evě Leblové za ohrožení utajované skutečnosti dva roky vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Leblová prozradila svému příteli informace o zátahu na podezřelé z krádeží aut, což mohlo zmařit celé vyšetřování.

Skutek se stal v roce 2003, kdy byla Leblová státní zástupkyní v Praze 8. Tehdy prozradila svému příteli informace o chystané akci policie v autoservisu, kam policisté umístili odposlechy a kamery. Přítel sice nepatřil ke skupině lidí podezřelých z krádeží aut, jeho bratra ale policie v minulosti stíhala kvůli jiným krádežím vozů.

Trestní oznámení na Leblovou podal o tři roky později sám přítel Leblové. Zároveň také poslal nejvyšší státní zástupkyni Renatě Vesecké několik dopisů, v nichž svůj vztah s Leblovou popsal.

Leblová je od loňského července postavena mimo službu. Svou vinu od počátku popírá. "V žádném případě jsem se ničeho nedopustila, neměla jsem motiv," hájila se dnes před odvolacím soudem. Tvrdila, že se jí bývalý přítel představil jiným jménem, a tak nemohla vědět, že byl v minulosti trestán.

Soudy muže později odsoudily i za napadení Leblové, které přerazil čelist. Údajně proto, že se s ním chtěla rozejít.

Znalci ho označili za nepříliš důvěryhodného a schopného udělat vše pro to, aby byl středem pozornosti.

Odvolací senát předsedy Jindřicha Fastnera však Leblové přesto neuvěřil. Dospěl k závěru, že jiným způsobem než od obžalované se muž nemohl informace dozvědět. Jeho vztah s Leblovou prokázaly jak dopisy adresované Vesecké, tak i společné fotografie někdejších partnerů.

Soud tak potvrdil dubnové rozhodnutí prvoinstančního soudu, zrušil ale trest zákazu práce s utajovanými skutečnostmi, který prvoinstanční soud uložil Leblové na devět let. "Není třeba trest tohoto druhu ukládat. Odsouzenou by velice omezoval v dalších zaměstnáních," dodal soudce.

Rozsudek je nyní pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.


Video