Státní zástupkyně bourala se třemi promile

  • 74
Krajská státní zástupkyně Petra Tittková řídila opilá a havarovala. V krvi měla přes tři promile alkoholu. Tittková tvrdí, že nepila. Nabourala dva zaparkované policejní vozy a způsobila škodu za více než sto deset tisíc korun. Případ vyšetřuje policie.

Před budovou zastupitelství v centru Ostravy zlomila dopravní značku a narazila do dvou zaparkovaných služebních vozů policie.

"Opilá jsem nebyla. Dechová zkouška není průkazná a naměřené hodnoty mohly způsobit třeba léky," řekla Tittková. Odmítla ale uvést, co by v jejím případě tak vysoké hodnoty mohlo způsobit. "K tomu se nebudu vyjadřovat," řekla.

Zástupce šéfky Krajského státního zastupitelství v Ostravě Josef Malina řekl, že po nehodě si Tittková, která řeší závažné trestní kauzy, vzala dovolenou. "Jinak se měla zabývat běžnými povinnostmi," uvedl Malina s tím, že mezi ně patří i účast u hlavního líčení nebo studium spisu.

Odmítla odběr krve
Zatím nechce spekulovat o možném postihu. "Osobně považuji alkohol za volantem jako nejhrubší porušení dopravních předpisů," řekl.

"Chtěl bych vidět, jak by u soudu fungovala. Kdo jiný by měl dodržovat zákony než státní zástupce," řekl ČTK dobře informovaný policejní zdroj. Podle něj státní zástupkyně po sobě s určitým odstupem podstoupila dvě dechové zkoušky.

"Při jedné přístroj naměřil 3,08 promile alkoholu a při druhé byla hodnota o něco nižší. Navíc skutečnost, že odmítla odběr krve a moči, je podezřelá," řekl.

"Odběr krve jsem neodmítla. Nebyla jsem k němu vůbec vyzvána," tvrdí zástupkyně. S tím nesouhlasí mluvčí ostravské policie Milan Klézl. "Lékařské vyšetření spojené s odběrem krve a moči řidička bezdůvodně odmítla," řekl.

Dodal, že policie nyní prošetřuje přestupek, kterého se pracovnice krajského státního zastupitelství dopustila tím, že odmítla odběr krve. "Pokud škoda, kterou nehodou na cizím majetku způsobila, skutečně přesáhne padesát tisíc korun, může být obviněna i z ohrožení pod vlivem návykové látky. V současné době se totiž orientační dechové zkoušky berou jako důkaz," uvedl mluvčí policie.

Dva litry vína
Podle odborníků z ostravské záchytné stanice u ženy tři promile alkoholu odpovídají vypití dvou litrů vína nebo devíti dvanáctistupňových piv či půl litru tvrdého alkoholu. Vylučují ale možnost, že by tyto hodnoty mohly způsobit jen léky.

"Vždy pouze v kombinaci s alkoholem," řekl pracovník záchytné stanice. Jeho kolega ale připouští možnost, že takto vysoké hodnoty může způsobit ústní voda na bázi alkoholu. Zkoušky se proto podle nich mají opakovat s odstupem času a po vypláchnutí úst vodou.


Video