Rada vlády pro boj s korupcí přišla podle ministra Jiřího Dienstbiera s tím, že šéf speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí by mohl být ve funkci jen jedno funkční období

Rada vlády pro boj s korupcí přišla podle ministra Jiřího Dienstbiera s tím, že šéf speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí by mohl být ve funkci jen jedno funkční období | foto: Petr Topič, MAFRA

Státní zástupci si pomohou. Sesadit je půjde jen po kárném řízení

  • 5
Jen jednou a dost. Taková má být pozice nejen nejvyššího státního zástupce, ale i šéfa nového speciálního státního zastupitelství pro vyšetřování korupčních a velkých hospodářských kauz se škodou přes 300 milionů korun. Na úpravě novely zákona o státnímu zastupitelství se v pondělí shodla Rada vlády pro boj s korupcí.

„Pravděpodobně nejdůležitější jsou pojistky nezávislosti státního zastupitelství. Klíčová bude nemožnost odvolat vedoucího státního zástupce na jakékoli úrovni jinak než na základě kárného řízení, včetně nejvyššího státního zástupce. Každý vedoucí státní zástupce by měl mít tuto jistotu, ať už nejvyšší nebo okresní,“ řekl iDNES.cz ministr Jiří Dienstbier, který Radě pro boj s korupcí předsedá.

Petr Soukenka z Nadačního fondu proti korupci navrhoval, aby byla upravena forma jmenování nejvyššího státního zástupce a nerozhodovala pouze vláda na návrh ministra spravedlnosti, ale byl přehlasován. Chtěl totiž do rozhodování o tom, kdo bude jmenován na špičku žalobců, vtáhnout ještě některý další orgán, například Senát. „Zákon je připraven velmi dobře, dokonce bych se nebál říct výborně,“ prohlásil ale Soukenka.

Rada vlády pro boj s korupcí doporučila vládě jednu poměrně zásadní změnu. „Neopakovatelný by měl být výkon funkce vedoucího státního zástupce na takzvaném speciálu,“ uvedl ministr pro legislativu a lidská práva. Podle náměstka nejvyššího státního zástupce Pavla Pukovce se ještě musí vyřešit otázka, kdo bude žalobce na speciálu hlídat.

Už nyní je v návrhu zákona, který připravilo ministerstvo spravedlnosti, to, že nejvyšší státní zástupce by nemohl opakovat sedmileté funkční období, zatímco u všech dalších vedoucích státních zástupců zákon tuto možnost připouští.

Zákon, který připravilo ministerstvo spravedlnosti, počítá také se zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Nový zákon má začít platit od roku 2017. Dienstbier věří, že se to stihne. Právě uprostřed vyjednávání o podobě tohoto zákona letos padla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, kterou nahradil další nominant hnutí ANO Robert Pelikán.

Podle náměstka nejvyššího státního zástupce Pukovce se ještě do zákona musí zapracovat připomínky, které se týkají například systému jmenování vedoucích státních zástupců. V zákoně zatím není například vyřešen problém, který by vznikl, když ministr odmítne jmenovat státního zástupce navrženého nejvyšším státním zástupcem. „Toto ustanovení by mohlo být zneužitelné,“ řekl Pukovec.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video