Premiér Petr Nečas přichází na poslední jednání vlády. (3. července 2013) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Státní zástupce žádá o vydání Nečase kvůli uplácení a zneužití pravomoci

  • 1403
Státní zástupce Ivo Ištvan požádal Sněmovnu o vydání premiéra v demisi Petra Nečase k trestnímu stíhání. Oznámila to kancelář předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové. Žádost má 23 stran a policisté ji odůvodňují podezřením na spáchání dvou trestných činů.

Podle informací MF DNES policisté podezírají Nečase ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci a podplácení.

Podezření souvisí se složením poslaneckého mandátu Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas měl iniciovat nabídku, že poslanci získají za odchod ze Sněmovny vlivné funkce ve státních či polostátních firmách. Do vyjednávání se pak zapojila tehdejší šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová, obviněná z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Stejně tak je obviněn někdejší náměstek několika ministrů Roman Boček. Za tyto trestné činy hrozí aktérům až šest let vězení.

Žádost o Nečasovo vydání do Sněmovny přinesl v pondělí olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan osobně.

"Dnes 8. července 2013 v 10:51 obdržela předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová žádost vrchního státního zástupce JUDr. Ivo Ištvana o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance RNDr. Petra Nečase," stojí v prohlášení kanceláře předsedkyně Miroslavy Němcové.

Němcová postoupila žádost mandátovému a imunitnímu výboru. Ten bude rozhodovat o tom, zda vydání premiéra v demisi a poslance Sněmovně doporučí, či nikoliv.

Poslanec: Žádost je stručná, budeme žádat o její doplnění

"Žádost jsem si před chvílí převzal, má 23 stran," řekl iDNES.cz půl hodiny po poledni poslanec ODS a místopředseda výboru František Dědič. "Jednání výboru by mohlo proběhnout v polovině července," doplnil. To znamená, že výbor nejspíš na první schůzi nevydá žádné stanovisko. Podle Dědiče by se pak druhého jednání mandátového a imunitního výboru mohl osobně účastnit i Nečas.

Podobný scénář potvrdil pro iDNES.cz i předseda ČSSD a imunitního výboru Bohuslav Sobotka. "Schůzi výboru k této věci předpokládám 17. července, půjde zatím jen o zahájení projednávání bez přítomnosti poslanec Petra Nečase," popsal Sobotka.

O žádosti rozhodne Sněmovna na svém první následující schůzi. Aby byl Nečas vydán, musela by pro tento krok hlasovat nadpoloviční většina přítomných. Řádná schůze je naplánována od 17. září, kvůli vyslovení důvěry vládě premiéra Jiřího Rusnoka se poslanci sejdou mimořádně i o prázdninách.

Žalobce nesdělil, z čeho je Nečas podezřelý

Ivo Ištvan v České televizi odmítl upřesnit, z jakých trestných činů Nečase vyšetřovatelé podezírají. Podle něj policie krok odůvodnila v žádosti, pokud poslanci budou chtít, Vrchní státní zastupitelství v Olomouci členům výboru předloží vyšetřovací spis. "Je to otázka velmi krátké doby," tvrdí Ištvan.

Nečas si přitom nedávno stěžoval, že policisté jej ještě nevyslechli. "Úkony jsou plánovány. Lidé, kteří mají být v té věci vyslechnuti, tak nepochybně vyslechnuti budou. To, jak jsme kroky načasovali, to je na úvaze dozorového státního zástupce a policejního orgánu," doplnil bez dalších podrobností Ištvan.

ODS v pondělí znovu deklarovala, že pokud se neobjeví nové skutečnosti a žádost bude jen kvůli postům pro tři bývalé poslance ODS, strana s vydáním svého bývalého předsedy nebude souhlasit. Toto stanovisko strana zastávala již v červnu (více čtěte zde).

Koaliční poslanci chtějí vyčkat, jak rozhodne imunitní výbor. Z opozice ale už zní hlasy, že premiéra by politici měli vydat (reakce na žádost o vydání čtěte zde). Pokud se tak nestane, budou muset policisté čekat na to, až Nečas opustí Sněmovnu. Poslance již nechrání doživotní imunita.

V kauze už je sedm stíhaných

Petr Nečas rezignoval 17. června. Krok přišel po policejním zásahu. Detektivové prohledali třicet míst. Mezi nimi i některé kanceláře při Úřadu vlády. Při zátahu zadrželi Nagyovou, bývalé poslance a další vysoce postavené úředníky státu včetně šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy. Policisté nyní stíhají sedm lidí, šest z nich vazebně.

Zátah podle dosavadních informací souvisí s tím, že Jana Nagyová požádala někdejšího a současného šéfa Vojenského zpravodajství postupně o sledování tří lidí včetně Nečasovy manželky. Nagyová je proto obviněna z organizování zneužití pravomoci úřední osoby. Stejně tak Ondrej Páleník (bývalý šéf zpravodajství), Kovanda a Jan Pohůnek (příslušník Vojenského zpravodajství).

Kauza má také rovinu tří exposlanců Fuksy, Šnajdra a Tluchoře. Vyšetřování se týká okolností jejich odchodu ze Sněmovny. Jsou obviněni z podílu na korupčním jednání. Mezi obviněné patří i náměstek několika ministrů Roman Boček.

Domovní prohlídky probíhaly také v kancelářích lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška, jenž nyní v jiné věci čelí obvinění z pokusu vraždy.

Nečasova cesta. Tak šel čas s expremiérem

21. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video