Mrtvé tělo hledali potápěči na Sečské přehradě přes čtyři hodiny. Ilustrační foto

Mrtvé tělo hledali potápěči na Sečské přehradě přes čtyři hodiny. Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Státní zástupce obžaloval táborové vedoucí, jimž se v Seči utopil mladík

  • 29
Dvacet měsíců trvalo vyšetřování smrti sedmnáctiletého mladíka, který se v srpnu roku 2010 utopil v Sečské přehradě. Okresní státní zástupce dospěl k závěru, že smrt zavinila nedbalost hlavního vedoucího tábora a jedné z vedoucích.

Bylo nevlídné počasí, teplota vody i vzduchu se 18. srpna 2010 pohybovala kolem osmnácti stupňů. Vedoucí letního tábora vymysleli hru, při níž mladí lidé měli plavat přes část přehrady. Sedmnáctiletý mladík se ovšem na břeh nedostal.

Okresní státní zástupce Vladimír Kytner podal na začátku května na hlavního vedoucího tábora a jednu táborovou vedoucí obžalobu pro přečin usmrcení z nedbalosti.

"Je to za porušení povinností, které měli jako vedoucí letního tábora," uvedl Kytner. Podle trestního zákoníku oběma obviněným hrozí zákaz činnosti a odnětí svobody až na tři léta.

Když se začal topit, nikdo mu nepomohl

Co přesně se tehdy událo na přehradě, se ukáže až během soudního jednání. Organizátoři hry ale podle dostupných informací nezajistili, aby mladíka doprovázela loďka, neplaval vedle něj zkušený plavec a vedoucí tábora se ani neobrátili při přípravě hry na vodní záchrannou službu, aby jim pomohla. Když mladík zmizel pod hladinou, nikdo mu nedokázal rychle přispěchat na pomoc.

Soud by měl odpovědět na řadu otázek. Jak daleko byli vedoucí od místa tragédie? Kde byla loďka? Mluvil mladík skutečně o tom, že se na plavání necítí?

Na vodní záchranáře, hasiče a policii zbyla smutná povinnost hledat jeho tělo. "Okamžitě po něm pátral vrtulník záchranné služby, na místě byli potápěči," řekla vzápětí po tragédii tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Pátrání tehdy začalo o půl třetí a skončilo v devatenáct hodin, kdy tělo našli potápěči.

"V každém případě by se loďka měla pohybovat u plavce. Nebo s ním měl plavat nějaký dobrý plavec, ale blízko, ne patnáct metrů daleko od něj. Existují nějaká základní pravidla, kdyby byla dodržena, tragédie by se patrně nestala," uvedl před časem Zdeněk Pavlík, předseda Vodní záchranné služby Českého červeného kříže na Seči.

Čekalo se na názor dalšího odborníka

Vyšetřování případu trvalo nezvykle dlouho. Už loni v září MF DNES uvedla, že vyšetřovatelé se přiklánějí k tomu, že vedoucí tábora porušili své povinnosti. Přesto obžaloba přišla až nyní.

Jedním z důvodů byl podle okresního státního zástupce fakt, že obvinění podali stížnost. "Vrchním státním zastupitelstvím bylo doporučeno provést další dokazování, byl přibrán konzultant na vodní záchranářství. To je jedna z příčin, proč se celá věc zdržela," uvedl Kytner.


Video