Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Státní zástupce by měl jmenovat prezident, míní Pospíšil

  • 51
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS chce změnit postavení státních zástupců v České republice. Stejně jako soudce by je mohl na návrh vlády jmenovat prezident. Pospíšil to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že o možném odvolání nejvyšší státní zástupkyně Vesecké rozhodne vláda až po hlasování o důvěře.

Změny na státním zastupitelství by podle Pospíšila mohly pomoci v boji proti korupci.

Pospíšil v pořadu dodal, že jmenování zástupců prezidentem není jediná varianta. Zvažuje se i jmenování parlamentní cestou. Jeho resort proto nyní připravuje srovnávací analýzu různých možností nového postavení státních zástupců.

V současné době je jmenuje ministr spravedlnosti, nejvyššího státního zástupce pak vláda České republiky.

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová v pořadu uvedla, že návrh ministra spravedlnosti Pospíšila je jen jedním z potřebných kroků, které je třeba na státním zastupitelství provést. Dodala, že státní zástupci by měli být nezávislí, jejich úřady potřebují například finanční nezávislost.

Jsem přesvědčena o tom, že to by měl zaručit premiér vlády, uvedla Benešová.

Zástupce procesně zodpovědný, ale nezávislý

Situace na státních zastupitelstvích podle Pospíšila plyne z devadesátých let, kdy stát nevybudoval typické státní zastupitelství.

Nyní je podle něj třeba rozhodnout, jestli Česká republika potřebuje typickou státní prokuraturu, nebo státní zastupitelství, ve kterém bude státní zastupitel procesně zodpovědný, ale ve svém rozhodování nezávislý. Pospíšilovi se zamlouvá druhá možnost.

V boji proti korupci by podle Pospíšila pomohly i finance, které by sloužily ke vzdělávání soudců a státních zástupců. Podle prezidentky Unie státních zástupců Lenky Bradáčové je dalším nástrojem případná cirkulace státních zástupců.

"České republice by prospěl v rámci státního zastupitelství úřad, který by byl zvláštně začleněn do soustavy státního zastupitelství, podléhal by buď přímo nejvyššímu státnímu zástupci, nebo jeho náměstkovi. Na tomto úřadu by pracovalo několik státních zástupců a po určité době se v těchto pozicích střídali tak, aby určité klientské vazby, které se v této zemi pravidelně vytvářejí, se vytvářet nemohly a veškerým vlivům bylo zamezeno," uvedla.

Myslí si také, že je nutné přepracovat celý zákon ošetřující fungování státních zastupitelství. "Pokud státní zástupce pochybí, tu věc řešme až po pochybení. Nechtějme ho vést za ruku," míní Bradáčová.

Odvolání Vesecké se bude řešit v srpnu

Nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká.Hosté Václava Moravce řešili v pořadu i odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. O jejím případném konci rozhodne vláda až po 10. srpnu, tedy po hlasování o důvěře. Pospíšil tento krok už konzultoval i s premiérem Petrem Nečasem.

Ministr spravedlnosti možné odvolání avizoval už dříve, Vesecká i samotné Nejvyšší státní zastupitelství je totiž dlouhodobě kritizováno.

Pospíšil hodlá připravit velkou novelu zákona, která upraví nejen postavení státních zástupců, ale například způsob přerozdělování jejich práce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue