Nejslavnější státní tajemník - uprostřed sir Humphrey Appleby ze seriálu Jistě, pane ministře.

Nejslavnější státní tajemník - uprostřed sir Humphrey Appleby ze seriálu Jistě, pane ministře. | foto: BBC

Zákon navrhuje vznik státního tajemníka, ochrání úředníky před politiky

  • 21
Návrh zákona o státních úřednících počítá se vznikem pozice státního tajemníka. Ten by měl vytvořit hranici mezi politickou a úřednickou částí úřadu a spadaly by pod něj například personální pravomoci na ministerstvech. Ty by tak už neměly být v rukách politiků, uvedla místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

Státní tajemník by měl mít na starost všechny nižší úředníky ve státní správě. Ministr delegovaný politickou stranou by si vybíral jen náměstky a své poradce.

Zavedenou praxi, kdy nová vláda po vítězství ve volbách nahradí stávající úředníky ve státní správě svými lidmi, dlouhodobě kritizuje Brusel. Na úřadech kvůli tomu málokdy vydrží kvalitní lidé, kteří by například zvládli složité čerpání z evropských fondů (o kritice Bruselu čtěte více zde).

Státního tajemníka by měl jmenovat a odvolávat na návrh ministra předseda vlády, jeho funkční období by mělo trvat pět let. Finální podobu návrhu normy, jejímž cílem je odpolitizovat státní správu, ve středu projedná vláda.

Původní návrh ministerstva vnitra počítal se zřízením funkce ředitele úřadu ministerstva, následně od něj vnitro ustoupilo. Koncem května ale vláda jednání o návrhu zákona přerušila kvůli vypořádání některých připomínek.

Podle Peake politiky přesvědčil ke změně zejména postoj Evropské komise, pro kterou původní návrh nebyl dostatečným odpolitizováním státní správy.

Kvůli tomu také České republice hrozilo, že by v budoucnu nemohla čerpat dotace z EU v hodnotě zhruba 500 miliard korun.

ODS svolá mimořádnou schůzi

Návrh by měl podle Peake vládou v současné podobě projít. "Já ale předpokládám, že ten návrh zákona dozná dost značných změn v Poslanecké sněmovně, která by jej měla projednávat v prvním čtení již na této schůzi," podotkla místopředsedkyně vlády. Nynější návrh podle ní již také nepočítá se zavedením příspěvků na ošatné nebo šest týdnů dovolené pro úředníky.

Chystaný zákon o úřednících by měl nahradit zákon o státní službě z roku 2002, jehož účinnost byla na konci roku 2011 popáté odložena. ČR je jedinou zemí v Evropské unii, která podobnou normu nemá.

Kvůli schválení tohoto zákona požádá ODS o svolání mimořádné schůze Sněmovny. Konat by se měla do prázdnin a bude mít jediný bod programu - vládní návrh zákona o státních úřednících.

Občanští demokraté chtějí, aby byl zákon schválen do konce letošního roku. "Jen takový zákon zajistí nezkorumpovatelnost a nestrannost státních úředníků." uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video