Pieta na Národní třídě v Praze u příležitostí vzpomínky na 17. listopad 1989

Pieta na Národní třídě v Praze u příležitostí vzpomínky na 17. listopad 1989 | foto: Petr Topič, MAFRA

Státní svátek 17. listopad si udržel své jméno. Poslanci couvli

  • 85
Státní svátek 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii, se nakonec přejmenovávat nebude. Poslanci změnili názor, a když jim Senát vrátil zákon zpět s tím, aby se do kalendáře dostal jako památný den společný svátek Karla IV. a Elišky Přemyslovny, úplně jej shodili ze stolu.

Poslankyně Helena Válková za hnutí ANO navrhovala státní svátek připomínající den, kdy začal pád komunistického režimu v listopadu 1989, přejmenovat tak, aby se současnému názvu předřadila slova, že jde o Mezinárodní den studentstva.

Tak se svátek jmenoval za minulého režimu. Původně to Sněmovna na začátku března schválila (více zde) a politiky pravicových stran TOP 09 a ODS to totálně znechutilo. Prezentovali to jako jeden malý krok zpět popírající politický vývoj v zemi v posledních 26 letech. Když se zákon vrátil ze Senátu s drobnou úpravou, nedostal už potřebných 101 hlasů. (hlasování zde)

„Mezinárodní svaz studentstva byl rezidenturou KGB ve východní Evropě,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Co to tady předvádíte? Jen urážky,“ zlobila se naopak komunistka Marta Semelová na ty, kteří odmítali přejmenování 17. listopadu.

Zákon kromě dvou opozičních pravicových stran nechtěli také tři sociální demokraté - Jiří Petrů, Richard Dolejš a premiér Bohuslav Sobotka - a dva poslanci ANO: Jiří Zlatuška a Ivan Pilný. Celkem 14 poslanců vládních stran se zdrželo. Podle premiéra Sobotky by přejmenování svátku jen rozmělnilo význam toho, co se 17. listopadu 1989 stalo.

Diskuse o zákonu byla místy bizarní. Původní návrh totiž podal poslanec Úsvitu Karel Augustin Andrle Sylor proto, že chtěl, aby byl památným dnem den sňatku Elišky Přemyslovny a Jana Lucemburského, ale poslanci návrh zcela přepsali.

A tak hlasování o zákonu i s návrhem Válkové předcházel třeba výklad komunisty Miroslava Grebeníčka o Elišce Přemyslovně. Odmítl její vliv na Karla IV. s poukazem na to, že jí byl ve třech letech odebrán. Poslanec Martin Komárek z ANO zase předčítal mail, který dostal a citoval z něj: „Už hodinu vás sleduji a slzím smíchy. Eliška P.“

Je dobře, že si státní svátek 17. listopadu zachová svůj název?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 26. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1618
NE
NE 197

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video