Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Státní „pošta pro tebe“ našla už desítky ztracených příbuzných a známých

  • 47
Stát už víc než čtyři měsíce nabízí vyhledání ztracených příbuzných, spolužáků, přátel nebo třeba dlužníků. Uspěl zatím zhruba každý druhý žadatel. Pět stovek ale musel zaplatit i ten, kdo kontakt nezískal. Ombudsman namítá, že stát by měl poplatek za kolek v těchto případech vracet.

Úředního zprostředkování kontaktu využil například Brňan, který marně hledal svého vnuka. Obrátil se proto na jihomoravský krajský úřad. Žádost poté putovala na ministerstvo vnitra, které zpracovává podněty z celé České republiky.

Ministerstvo vnitra od 1. července, kdy služba začala fungovat, eviduje do začátku listopadu celkem 238 žádostí. Ve 102 případech stát neměl pro žadatele dobrou zprávu.

státní pošta pro tebe

Počet žádostí od 1. 7. do 5. 11.: 238
Úspěšných: 136
Neúspěšných: 102

- nedohledáno 20 lidí
- zemřelo 42 lidí
- bez trvalého pobytu 7 lidí
- nereagovalo 33 lidí

Zdroj: Ministerstvo vnitra

"Dvacet osob jsme nedohledali, dvaačtyřicet z hledaných již zemřelo, sedm nemělo trvalý pobyt v České republice a třiatřicet lidí na žádost nereagovalo," popsal mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Pokud někdo využije úřední službu například k tomu, aby dohledal dlužníka nebo někoho, s kým má nevyřízené účty, bude mít nejspíš smůlu. Úřady totiž dotyčnému sdělí, kdo jej hledá. Ten se pak sám rozhoduje, zda bude na žádost reagovat.

Zatímco nalezené lidi stojí odmítnutí kontaktu s "pátračem" snad jen chvilku váhání, ti, kdo je hledali, zaplatí bez ohledu na výsledek pět set korun. Peníze za kolek ministerstvo v případě neúspěchu nevrací.

Výši poplatku a jeho nenávratnost v létě kritizovala kancelář ombudsmana. "Služba je krok správným směrem. Současně ale přináší některá úskalí, v první řadě poměrně vysoký správní poplatek. Ten se platí nikoli za poskytnutí požadovaného údaje, ale za vlastní podání žádosti," uvedla zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová.

Ministerstvo po čtyřech měsících fungování považuje systém za úspěšný a měnit ho nebude. Podle Řepky je 500 korun vyčíslením nákladů na zprostředkování kontaktů. A ty vznikají i v případech, které končí neúspěchem. "Cena odpovídá správnímu poplatku, proto ho nebudeme snižovat, zvyšovat, ani vracet zpět," popsal mluvčí resortu.

Úspěšné byly úřady zatím ve 136 případech. Zda mezi ně patří i zmíněný z Brna, už úřady neevidují. Stejně jako příběhy, které za hledáním stojí, nebo to, jaký typ žádostí a odkud je nejčastější.

"Lidé se nesvěřují s důvodem podání žádosti o zprostředkování kontaktu," říká mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Krajský úřad do 18. listopadu přijal tři žádosti. Pouze v jedné bylo zatrženo, že žadatel hledá osobu blízkou, tedy například rodiče, sourozence nebo partnera.

zprostředkování kontaktu

Žádat o zprostředkování kontaktu mohou lidé starší 15 let prostřednictvím formuláře, na který musí vylepit kolek v hodnotě 500 Kč. (podobu formuláře najdete tady)

Žádosti přijímá ministerstvo vnitra, krajské úřady, magistráty i jednotlivé městské úřady, na kterých funguje matrika. Lze je zaslat elektronicky (s úředně ověřeným podpisem nebo elektronickým podpisem) nebo vyplnit přímo v úřadě.

Výsledek se žadatel dozví od ministerstva vnitra pouze v případech, kdy se kontaktovaného člověka nepodaří v evidenci obyvatel jednoznačně identifikovat, nemá trvalý pobyt v České republice nebo zemřel a zároveň byl příbuzným či partnerem žadatele.

V dalších případech ministerstvo žadatele neoslovuje. Případný kontakt nechává na hledaném člověku. Ministerstvo mu zašle informaci o žadateli. Je pak na něm, zda kontakt využije a s žadatelem se spojí. Pokud k tomu nedojde, ministerstvo správní poplatek 500 korun nevrátí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video