Rakve se zesnulými zatím zůstávají v jednom z hangárů na ostrově Lampedusa....

Rakve se zesnulými zatím zůstávají v jednom z hangárů na ostrově Lampedusa. Zesnulým stát vystrojí státní pohřeb. | foto: AP

Itálie vystrojí mrtvým od Lampedusy státní pohřeb, pomůže i EU

  • 27
Itálie vystrojí uprchlíkům, kteří minulý týden zahynuli při potopení lodě u ostrova Lampedusa, státní pohřeb. Na místo tragédie ve středu dorazil i předseda Evropské komise José Barroso, který slíbil Itálii finanční pomoc na řešení problému s přistěhovalci.

Přílet do Lampedusy však nebyl pro Barrosa příliš příjemný. Společně s italským premiérem Enrikem Lettou na ně totiž čekalo poněkud nevlídné přivítání. Desítky obyvatel na oba politiky bučely a vyjadřovaly svůj nesouhlas s imigrační politikou. Nespokojení obyvatelé na politiky po příletu křičeli "Hanba!" a "Vrazi!". Zástupci EU v té chvíli mířili k hangáru, který slouží jako provizorní márnice a kde se nacházejí stovky těl pasažérů ztroskotaného plavidla.

"Viděl jsem utrpení a bolest," řekl italský premiér novinářům a poděkoval, že se o rozsahu tragédie přijeli osobně přesvědčit i vysocí představitelé EU. Barroso podle něj slíbil, že téma přistěhovalectví na poslední chvíli zařadí do programu nejbližšího summitu EU, který se bude konat koncem října. Letta zároveň uvedl, že mrtvým bude vystrojen státní pohřeb, píše server BBC.

Šéf EK rovněž oznámil, že unie pošle Itálii finanční pomoc ve výši 30 milionů eur (asi 750 milionů korun), která bude určena právě na řešení problému s přistěhovalci. "Evropa, to jsou i obyvatelé Lampedusy. Problémy jedné ze zemí, třeba Itálie, je třeba chápat jako problémy celé Evropy. Společně můžeme reagovat přiměřenějším způsobem. Evropa nesmí odvracet hlavu," řekl Barroso.

Unie by měla lépe sledovat Středozemní moře

Neštěstí z minulého týdne znovu přitáhlo pozornost k problému s nekončícím přílivem běženců, na něž Itálie a další středomořské státy v rámci Evropské unie dlouhodobě upozorňují. V úterý se proto ministři spravedlnosti a vnitra osmadvacítky v Lucemburku shodli, že unie by měla posílit námořní vyhledávací a sledovací operace koordinované agenturou Frontex a lépe sledovat Středozemní moře od Španělska po Kypr.

Představitelé místní samosprávy však tvrdí, že aktivita zodpovědných orgánů přichází příliš pozdě. K evropským břehům totiž každoročně proudí desetitisíce lidí, kteří hledají lepší život. Do Itálie letos podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dorazilo už na 22 tisíc uprchlíků, což je několikanásobek loňského počtu.

Loď s africkými uprchlíky ztroskotala u Lampedusy 3. října, na palubě bylo 518 lidí. Záchranáři do středy z moře vytáhli 289 těl, pouhých 155 lidí tragickou nehodu přežilo (více o neštěstí čtěte zde).

Potápěči prohledávají vrak lodi u Lampedusy (4. října):

4. října 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video