Hlasování, kterým poslanci zásadně omezili registr smluv určený pro jejich...

Hlasování, kterým poslanci zásadně omezili registr smluv určený pro jejich povinné zveřejňování, aby mohly platit. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Protikorupční slib padl. Státní podniky nebudou muset zveřejňovat smlouvy

  • 599
Klíčový protikorupční závazek, který dali politici veřejnosti před volbami v roce 2013, poslanci ve středu pohřbili. Povinnost zveřejňovat smlouvy v registru smluv, aby mohly platit, se nakonec nemá týkat státních podniků. Sociální demokraté spolu s komunisty, lidovci a ODS prosadili okleštění zákona.

Pro popření smyslu zákona o registru smluv hlasovalo 80 ze 159 přítomných poslanců, přesně tolik, kolik bylo třeba, aby zákon prošel (jak kdo z poslanců hlasoval, si můžete zkontrolovat zde). Normu ještě musí potvrdit Senát a prezident Miloš Zeman.

Úlevy by měly mít i Česká televize a Český rozhlas. Nemají nově do registru vkládat smlouvy, které se týkají výroby a vysílání sportovních pořadů včetně nákupu práv, a dohody o nákupu práv převzatých pořadů. „Česká televize by nebyla schopna divákům nadále nabízet některé aktuální sportovní přenosy, především ty s účastí českých sportovců, ani zásadní události, jako je mistrovství světa ve fotbale,“ reagovala na rozhodnutí Sněmovny mluvčí veřejnoprávní televize Alžběta Plívová.

Šlo mi o Budvar, hájí Jurečka osekání klíčového protikorupčního zákona

Také veřejné vysoké školy nebudou v registru muset zveřejňovat smlouvy, které uzavírají se soukromou podnikatelskou sférou.

„Vyprázdnili jediný nový zákon, který má zabraňovat plýtvání veřejnými prostředky. Přijali plošné výjimky pro státní a městské firmy, které ročně potajmu hospodaří se stovkami veřejných miliard - například dopravní podniky, městské holdingy, Českou poštu, České dráhy či Lesy ČR. Premiér Sobotka, který zákon dle svých slov podporuje, bohužel nechal lobbisty z vlivných státních podniků nadiktovat výjimky svým poslancům,“ komentoval rozhodnutí poslanců Nikola Hořejš z Rekonstrukce státu.

„Určitě se reálně existující problémy s obchodním tajemstvím firem daly řešit lépe, než to dopadlo,“ komentoval výsledek jednání ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš, který ve Sněmovně nebyl a jehož hnutí změnu nepodpořilo.

Nevládní občanská sdružení spojená v uskupení Rekonstrukce státu před volbami v roce 2013 donutila politiky, aby se zavázali, že registr smluv prosadí a k prosazení zákona, který pak společně předložilo sedm desítek poslanců, se pak zavázala i vládní koalice.

Na začátku byl Jurečkův návrh vyjmout pouze Budvar

Co ústupu od naplnění protikorupčního závazku předcházelo? Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL přišel s tím, že výjimku z již schváleného registru smluv má dostat národní podnik Budvar.

„Vítáme hlasování Poslanecké sněmovny, na základě kterého došlo k vyjmutí pivovaru z působnosti zákona o registru smluv. Naše dosavadní zkušenosti po téměř osmi měsících fungování zákona jednoznačně potvrdily, že jeho dopady po 1. červenci 2017 by způsobily značné škody v obchodní i finanční oblasti a negativně by se projevily v hospodaření. Tím by byla ohrožena dosavadní finanční stabilita podniku,“ uvedl na dotaz ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec.

Ale právě Jurečkův návrh, který se týkal jen Budvaru, strhl „lavinu“. Hospodářský výbor totiž pak přišel s tím, že by z povinnosti zveřejňovat uzavřené smlouvy měly být vyňaty státní podniky a 85 poslanců ČSSD, ODS, KSČM plus jeden lidovec a jeden nezařazený takovou výjimku podpořili.

Prošlo to takto až na pátý pokus. Vždy se totiž našel někdo, kdo své předchozí vlastní hlasování zpochybnil. I hlasování o zákonu jako celku prošlo až napodruhé, protože část poslanců ODS změnila názor a pro zákon jako celek nebyla. Chybějící hlas ale v opakovaném hlasování dodal šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák, který řekl, že se původně spletl.

Farský, Kalousek i Komárek marně registr smluv bránili

„Ten registr svou roli už osm měsíců plní,“ bránil před tím ve Sněmovně registr smluv jeden z otců zákona, poslanec Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí.

„Pokud jsme se rozhodli, že ho chceme, tak ho nedělejme nefunkční,“ apeloval na poslance také šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.

Martin Komárek z hnutí ANO řekl, že svými slovy Kalouska, ostrého kritika hnutí ANO, asi nepotěší. „Myslím, že jste to řekl naprosto přesně,“ pochválil pak Komárek lídra opoziční TOP 09.

Poslanci přitom v listopadu 2015 odhlasovali, že státní úřady, ale i téměř všechny firmy, kde má stát, kraje či obce většinu - výjimku dostal ČEZ - mají povinnost zveřejňovat smlouvy nad 50 tisíc korun v internetovém registru, jinak nebudou platné. Pro zákon, ve kterém jde o lepší kontrolu nad 600 miliardami korun z veřejných peněz, hlasovali poslanci ze všech politických stran s výjimkou KSČM (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video