Maturita bude těžší. Ilustrační foto

Maturita bude těžší. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Státní maturita bude těžší. Vyletí od ní pětina studentů

  • 762
Ministr školství Josef Dobeš chystá dramatickou změnu pro studenty. Počítá s tím, že u nové státní maturity v budoucnosti neuspěje pětina středoškoláků. Má to vést ke zvýšení kvality vzdělávání.

Pokud dojdete k maturitě, máte skoro jistotu, že vám ji nakonec "dají". Toto nepsané pravidlo, na které po desetiletí spoléhali středoškolští studenti, se právě hroutí.

Se zavedením státních maturit se podle ministra školství Josefa Dobeše výrazně zvedne počet dětí, které u maturity neuspějí.

"Neúspěšných může být podle našich odhadů dvacet procent studentů a nemyslím si, že je to špatně," nastínil svou představu Dobeš, který byl zvolen za Věci veřejné. Státní maturity se poprvé budou skládat už v nadcházejícím školním roce.

Vyhazovy od maturit

Týká se to i lehčí verze maturit?
Ano. Odhad, že neuspěje 20 % studentů, se týká právě této lehčí verze státní maturity. Dá se předpokládat, že stoupne i počet těch, kteří neudělají těžší verzi.

Co když student neuspěje?
"Neúspěšní budou mít dvě opravy," říká Josef Dobeš, ministr školství.

Kde to bude nejhorší?
"Půjde o školy, jejichž učitelé výrazně snižují nároky u maturit," vysvětluje Pavel Zelený, ředitel centra CERMAT.

Ministr si od nových maturit slibuje, že ukážou, které školy kladou na své studenty příliš nízké nároky, neodpovídající střední škole. A to právě tak, že jejich absolventi neudělají maturitu. Tyto školy by pak podle něj mohly brzy skončit, protože na ně rodiče nebudou chtít dávat své děti.

Průměrná dvacetiprocentní neúspěšnost u maturitní zkoušky znamená, že na některých méně náročných školách budou muset vyhodit od maturity 35 až 40 procent studentů. Naopak na školách, které mají během studia větší nároky, bude neúspěšnost o hodně menší.

"Zvýšená neúspěšnost bude spravedlivá daň za objektivizaci maturitní zkoušky," říká Pavel Zelený, který šéfuje Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).

Největší neúspěšnost se čeká zejména na některých odborných či soukromých školách.

"Dcera chodí na osmileté gymnázium, kde má skvělé známky, ale škola nemá nejlepší pověst. Její stejně stará sestřenice se na státní škole musí učit mnohem víc. Teď se bojím, že dcera za pár let nedokáže udělat státní maturitu," říká matka gymnazistky Kláry – příjmení uvést nechce, protože i pod vlivem vyhlášení státních maturit uvažuje o změně školy.

Ministerský odhad dvacetiprocentní neúspěšnosti se týká už nadcházejícího školního roku. Dosud v jarním termínu nesloží maturitu v průměru 12,5 procenta studentů, ale po zářijovém opravném termínu je celkově neúspěšných jen 2,5 procenta studentů. "To mi připadá komické," řekl ministr Dobeš. Podle něj to dokládá, že kritéria jsou příliš mírná.

Ministr se netají tím, že do budoucna by rád změnil přístup lidí ke vzdělávání, jehož kvalita podle něj klesá proto, že na střední a pak i na vysoké školy chodí lidé, kteří by ještě před několika lety neměli na podobná studia šanci.
Přísnými maturitami chce například dosáhnout toho, aby stoupl zájem o učební obory. "Bavil jsem se s ředitelem jedné průmyslové školy a on říkal, že jeho studenti svou úrovní odpovídají lepšímu učebnímu oboru před dvaceti lety," popsal ministr.

Čtěte v ÚTERNÍ MF DNES

Další podrobnosti o státních maturitách čtěte v úterní MF DNES. Dozvíte se také, zda je lepší dát dítě na lepší učňák místo na špatné gymnázium.

.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video