Státní duma odmítla Černomyrdina

M o s k v a (Reuters, AP) - Ruský parlament, ovládaný komunisty, včera přes nátlak Kremlu odmítl podpořit Viktora Černomyrdina ve funkci premiéra. Výsledek hlasování dále odsunul radikální protikrizová opatření, a byl proto přijat s nervozitou. Pokud by duma neschválila Jelcinova kandidáta třikrát po sobě, prezident by podle ústavy musel rozpustit parlament. "Rusko stojí na pokraji politického a ekonomického kolapsu," varoval zákonodárce před rozpravou Černomyrdin a vyzval je ke spojení sil v boji proti ekonomickému pádu. Jen 94 poslanců se vyslovilo pro, 254 bylo proti.
"Zklamete a zruinujete naši zemi," řekl Černomyrdinovi Gennadij Zjuganov, šéf komunistů. Většina odborníků soudí, že komunisté chtějí svými požadavky přinutit Kreml k dalším ústupkům. Jelcin však okamžitě předložil Černomyrdinovu kandidaturu podruhé. Objevily se spekulace, že komunisté jsou opravdu ochotni vyhrotit situaci až k rozpuštění dumy, neboť v nových volbách by mohli ještě posílit svoji pozici. K jejich podmínkám patří i odstoupení prezidenta Jelcina, který to odmítá. Obě strany varovaly, že neústupnost může mít katastrofální následky. "Pokud chaos bude trvat dalších několik týdnů, možná tu nebudeme my ani komunisté," řekl Alexandr Kotěnkov, Jelcinův zástupce ve Státní dumě. "Mám na mysli lidové povstání, nelítostné a zbytečné," dodal. K nervozitě přispívá i to, že dnes do Moskvy přicestuje na rusko-americký summit prezident USA Bill Clinton. Nejistota v tom, kdo bude budoucím premiérem, komplikuje rozhovory o případné pomoci USA.
Komunisté dali najevo ochotu k dalším jednáním. "Jsme ochotni se na návrhy znovu podívat," řekl Zjuganov. Kreml v zájmu urychleného řešení krize v minulých dnech navrhl kompromisní řešení, které by zahrnovalo i předání části prezidentských pravomocí parlamentu. Po několika dnech jednání se o víkendu zdálo, že dohoda, jež by umožnila dočasné zklidnění, je na cestě. Komunisté ji ovšem v neděli večer na poslední chvíli odmítli a napětí opět stouplo. Západ se obává narůstajících ekonomických i politických problémů i rostoucího vlivu komunistů, který může ohrozit ruské reformy. Jejich pokračování je podle západních ekonomů jedinou variantou řešení tíživé situace. Vývoj je otevřen několika variantám, další strategie hlavních aktérů nebyla včera zcela jasná. Jelcin i podruhé předložil Černomyrdinovu kandidaturu, pro třetí, klíčové hlasování, by ovšem podle názoru některých pozorovatelů mohl zvážit i navržení jiné osoby. Komunisté ve Státní dumě včera Jelcina kategoricky vyzvali k předložení nového kandidáta. "Pokud Jelcin navrhne znovu Černomyrdina, ukáže to, že celkově ztratil kontrolu nad situací," prohlásil Gennadij Zjuganov. "Je v Jelcinově zájmu navrhnout jiného kandidáta," doplnil jeho slova předseda dumy Gennadij Selezňov. Podobně kategoricky se vyjádřil vůdce liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij. Řekl, že jeho straničtí kolegové jsou odhodláni hlasovat proti Černomyrdinovi třikrát po sobě, pokud to bude nutné. Podobně nejasno zůstává v další klíčové otázce - jaké jsou konkrétní kroky, kterými by chtěl Viktor Černomyrdin po případném zvolení bojovat s ekonomickou krizí. Ve včerejším projevu v parlamentu se omezil opět pouze na velmi obecná konstatování. "Během několika nejbližších hodin přijmeme mechanismus, jenž by dal občanům další garance, že jejich vklady v bankách zůstanou nedotčeny," řekl například. Alexandr Šochin, blízký parlamentní Černomyrdinův spolupracovník, včera řekl, že Rusko potřebuje k překonání krize směs tržních reforem a prvků sovětského centrálního plánování. "Některé kroky, které jsou nezbytné, se nyní mohou zdát ústupem od tržních reforem," přiznal. Tyto kroky by se týkaly kombinace tištění nových peněz, administrativní kontroly, daňové reformy a dalších opatření.

Video