Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích (15. července 2011)

Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích (15. července 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Firemní školky státní dotace chtějí, i když jim omezí počet dětí

  • 40
Firemní školky nabízí individuální hlídání pouze na některé dny v týdnu. Rodiče mají zpravidla děti jen pár kroků od sebe a mohou za nimi kdykoli přijít. A často se zde najde místo i pro malé dítě, které by státní školky nevzaly. Ministr školství Josef Dobeš chce tyto školky podpořit dotacemi. Pravidla pro státní injekci ale školkám omezí docházku.

Zatímco ve vyšších patrech budovy v pražských Strašnicích rodiče uzavírají byznys, v přízemí se prohánějí jejich potomci. Českomoravská stavební spořitelna je jednou z firem, která svým zaměstnancům přispívá na firemní školku. Zaměstnané matky si mohou v čase oběda odběhnout zkontrolovat své dítko, mohou ho sem dát třeba jen na některé dny v týdnu. A pokud některá z nich pracuje brzy po porodu, zvládnou tu pohlídat i dítě v plenkách.

"Máme tady děti od dvou let. V minulosti jsme tu měli i dvacetiměsíční dítě. Pokud je adaptabilní a rodiče podepíší souhlas, tak je to možné," říká ředitelka školky Jana Ketnerová.

Je dopoledne. Stojíme ve firemní školce Pampeliška, v prostorné místnosti plné veselých barev a důmyslných dřevěných hraček. Osm dětí si hraje na zahrádce za školkou.

Soukromá zařízení se podle Ketnerové dokážou více přizpůsobit potřebám moderních rodičů. Navíc vyplňují poptávku po místech ve státní školce, která jsou zpravidla okamžitě zaplněna. Rodiče podle ní nejvíce oceňují, že se vychovatelky ve školkách dětem individuálně věnují.

"Přijdou sem i děti v plenkách, často se ani neumějí samy najíst, ale po skončení školního roku odtud odcházejí samostatní človíčkové," dodává Ketnerová.

Televize či jakákoli elektronika ve strašnické Pampelišce neexistuje a dětem očividně nechybí. Aktivit mají hodně. "Řídíme se podle běžného vzdělávacího plánu. Do půl deváté se děti scházejí a mají volnou hru, poté je čeká ranní povídání, chvilka tělocviku, hygiena a svačinka. Poté začíná vzdělávací program, kde mají děti tělocvik, hudební výchovu, výtvarku nebo dramatiku," přibližuje ředitelka.

"Individuální péče ve státním není"

Děti vychovatelky rozdělují do několika menších skupinek po osmi, aby se jim mohly lépe věnovat. Podle Ketnerové je to jedna z výhod menších firemních školek. V běžné mateřince, která má ke třiceti dětem, se jim vychovatelky tolik věnovat nestíhají.

Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)
Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)
Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)

Firemní školka Českomoravské stavební spořitelny Pampeliška v pražských Strašnicích

Osm rošťáků se mezitím přesunuje dovnitř, po hygieně, kterou důkladně sleduje slečna vychovatelka, míří za stolečky, kde se před obědem ještě zklidní a spočítají. "Poté do půl třetí spí," doplnila ředitelka jejich program. Po spánku a svačince mají volnou hru nebo dramatickou výchovu a pak už se rozcházejí domů.

Strašnická Pampeliška má ve školce zapsáno 32 dětí. "Letos máme průměr 22,4. Od září máme zatím 24,6 dětí. Některé maminky mají zkrácený úvazek a děti docházejí jen na některé dny či na několik hodin," vysvětluje ředitelka školky.

Rodiče podle ní vítají, když mohou dát dítě do školky třeba jen na dva a půl dne. "Dva tři dny, to je nejvyužívanější docházka," vysvětluje Ketnerová s tím, že jeden z žáčků chodí jen na odpoledne.

Dobešova dotace firemním školkám pomůže

Podobná zařízení chce podpořit ministr školství Josef Dobeš. Ministerstvo si uvědomuje, že by usnadnila situaci mnoha rodičům. (Více o plánech ministra Dobeše čtěte zde.)

"Firemní školky budou brány jako soukromé a po splnění určitých podmínek budou zařazeny do rejstříku MŠMT a budou ministrem podporovány. V prvním roce dostanou na dítě 60 procent z třítisícového normativu na žáka, v dalších letech po úspěšných inspekcích pak 100 procent peněz," uvedl před časem Patrik Kubas z tiskového oddělení ministerstva školství.

Podle místopředsedy Asociace provozovatelů soukromých a firemních školek Martina Navrátila rodiče u firemních školek ocení ještě více možnost neplatit za školku DPH, tuto výhodu s sebou zapsání školky do rejstříku také přináší.

"Je to zásadní výhoda pro rodiče i pro provozovatele školek. Není totiž spravedlivé, že si platíme DPH a pak na naše dítě nevyjde místo ve státní školce, takže jej musíme dát do soukromé, kde platíme daň znovu," vysvětlil.

Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)
Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)
Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích. (15. července 2011)

Firemní školka Českomoravské stavební spořitelny Pampeliška v pražských Strašnicích

Firemní školky podle něj pracují s podobným rozpočtem jako ty státní. Jedno dítě vyjde podle věku na 7 až 10 tisíc korun měsíčně. Rozdíl je pouze mezi tím, kdo jednotlivé náklady platí. Zatímco u státní školky se o výdaje dělí stát, obec i rodiče, firemní si musí rodiče platit sami. Pomáhá jim jen příspěvek zaměstnavatele. V případě, že ministrův plán vyjde, pomůže i ministerstvo školství. Pro rodiče to bude značná úleva. Když si platí soukromou školku, musí vydat z rodinného rozpočtu až 10 tisíc korun měsíčně. Jakékoli zvýšení školkovného proto vnímají velice citlivě a na docházce je to podle Navrátila znát.

Vezme rejstřík firemním školkám jejich unikum?

Na druhou stranu přináší návrh na podporu školek pro provozovatele i jistá omezení, která jejich unikátnosti škodí. "Aby se firemní školka dostala do rejstříku ministerstva, muselo by v ní být na jedno místo zapsáno pouze jedno dítě. V případě, že dítko dochází do školky jen na některé dny v týdnu podle zkráceného úvazku maminky, nelze jej nahradit jiným. Dny, které nechodí do školky, zůstanou volné, což je nepraktické," míní Navrátil.

Firemní mateřská školka v pražských Strašnicích (15. července 2011)

"Velice nám to snižuje kapacitu, což je velká nevýhoda. Možnost nabídnout docházku jen na několik dní v týdnu je přitom velice žádaná, tohle je pro nás trochu nelogická podmínka," dodal.

Neznámou v podpůrném návrhu ministerstva, která zatím ještě není pevně určena, je také věk hlídaného dítěte. Zatímco nyní si může firemní školka zřídit i dětský koutek a v rámci něj hlídat i několikaměsíční děti, školka zapsaná v rejstříku už takové výhody rodičům nenabídne. Podle zákona totiž může hlídat a učit pouze děti zpravidla od tří let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video