Bývalý předseda KDU-ČSL asistoval u stříhání pásky a dotaci nepovažuje za neetickou

Bývalý předseda KDU-ČSL asistoval u stříhání pásky a dotaci nepovažuje za neetickou | foto: David Port, MF DNES

Státní dárek pro lidovce: 30 milionů

  • 33
Stát zaplatil stavbu rekreačního zařízení, které provozuje organizace Orel. Jejím šéfem je poslanec KDU-ČSL Ladislav Šustr Vlivný poslanec KDU-ČSL Šustr dostal miliony na zámeček pro sportovce. Teď tam hostí akce strany.

Nedávno MF DNES psala o rekreačním středisku v Budišově, které si za státní dotaci postavila tělovýchovná jednota složená ze sociálních demokratů. Nyní vyšlo najevo, že i lidovci mají svůj "domeček" a používají ho už tři roky i ke stranickým akcím.

Přesněji jde o malý dvoukřídlý zámeček. Rekreační středisko patří oficiálně tělovýchovné jednotě Orel spřízněné s lidovou stranou, konkrétně pobočce v Telnici u Brna, jejímž místopředsedou je lidovecký poslanec Ladislav Šustr.

Využívá se ke sportu, ale kapacita stačí i na stranické schůze. Lidová strana si však ulehčuje život za státní peníze. Šustr potvrdil, že se penzion stavěl za státní dotaci. Na otázku, za jak vysokou, odpověděl: "Myslím, že 18,5 milionu korun stály budovy a pak jsou tam sportoviště," řekl Šustr. Dalších 10 milionů padlo na zařízení kolem.

Dárce i příjemce Ladislav Šustr patří ve Sněmovně k nejzdatnějším "lobbistům" a za lidovce sedí ve vlivném rozpočtovém výboru. Šustr je však ve střetu zájmů, protože je jednak příjemcem dotace a jednak podobu rozpočtu ovlivňuje. S touto situací ovšem zákon o střetu zájmů nepočítal a celá operace nijak zákonu neodporuje.

Když chtěla MF DNES jednoduše ověřit dotace na Borovinku na ministerstvu financí, pro tamějšího mluvčího bylo složité odpovědět. Orel Telnice je totiž příjemcem nepřeberného množství dotací. "Obdobných akcí pro Orel Telnice bylo proplaceno v minulých letech více, prosíme o upřesnění," odepsal mluvčí ministerstva Jaroslav Růžek.

Když se reportér MF DNES ptal na areál Borovinka v blízké vsi Domanín, místní o něm mluvili jako o "hotelu, který si postavili lidovci". "Oslavy tu strana nepořádá, spíše školení a různá setkání," řekl reportérovi, který se vydával za hosta, jeden z členů personálu Borovinky.

K budově patří i minigolfové hřiště s kapličkou vedle drah, dětské hřiště, tenisový kurt a vedle stojí nová sněžná rolba.

Na otevření Borovinky se sešlo v roce 2003 vedení KDU-ČSL včetně Jana Kasala či Miroslava Kalouska. Ten Šustrovi asistoval při střihání pásky. Mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob přitom MF DNES nyní tvrdí, že "s Borovinkou nemá strana nic společného". Na přímou otázku, jestli tam někdy byl, však přiznal, že ano. Přespal tam - jako člen Orla.

Lidovci si budovu oblíbili
I pouhý seznam pozvánek na lidovecké akce na Borovince-Domaníně, který lze nalézt na internetu, však ukazuje, že budova je pro KDU-ČSL přece jen důležitá. Namátkou se v Borovince konalo setkání s Janem Kasalem, zasedání Sdružení žen KDU-ČSL či semináře Evropské akademie pro demokracii, jejímž předsedou je Jan Kasal.

Jeden ze seminářů se mimochodem jmenoval „Média: možnosti a realita“. Učil politiky, jak si dát pozor na novináře. "My jsme rádi, že to máme trošku vytížené, ale to je naprosté minimum," reagoval na to Šustr. Dodal, že sportovní areál není ziskový, spíše "prodělkový". Nicméně slouží i komerčním účelům a na veřejné internetové stránce je i ceník. Dospělý se tam může rekreovat od 3500 korun za týden.

I když se dnes Šustr omlouvá, že už se přesně na financování výstavby zámečku nepamatuje, v regionálním tisku se krátce před jeho dokončením pochlubil, že do kraje dokázal získat dotaci. "Dá se říci, že to postavíme za státní peníze," řekl tehdy Šustr. Tehdy však ještě nikdo netušil, že strana si udělá z Borovinky "kongresové centrum", i když Šustr připomíná, že každý za využití budovy platí.

Šustrova telnická pobočka Orla nejspíš patří k nejbohatším v zemi. Využívá v samotné Telnici i novou orlovnu s restaurací, posilovnou, bowlingem, konferenčním centrem a saunou, která má podobnou architekturu jako Borovinka.

Bývalý předseda křesťanských demokratů strany Miroslav Kalousek, který se mimochodem také hlásí k členství v Orlovi, říká, že takové čerpání dotací nepovažuje za neetické. "Proč by měl být Orel diskriminován, když i jiné tělovýchovné jednoty získávají ze státního rozpočtu peníze na investice, třeba ČSTV," vysvětluje Kalousek. Tomu ani nevadí, že Šustr dotace pro Orla "prodává" zpětně v předvolebním boji, protože podle Kalouska někteří socialisté těží z angažmá v odborech.

Konec lovu na medvěda?
Dotace na stavbu těchto domů tělovýchovných jednot nejčastěji přicházejí přímo ze státního rozpočtu systémem, kterému se v parlamentu lidově říká "porcování medvěda". Jde o to, že každoročně se vyčlení několik miliard korun na to, aby mohli poslanci přispět penězi do svých volebních obvodů na sport, kulturu či do škol.

Jenomže o tyto peníze se nijak nesoutěží jako třeba u evropských dotací, záleží na lobbování politiků. Je to také asi jediný způsob, jak lze získat ze státního rozpočtu devadesáti nebo až stoprocentní dotaci.

Pikantní je, že sám Kalousek se pokoušel v minulosti systém "porcování medvěda“ omezit změnou jednacího řádu Sněmovny. Poslanci by mohli svými návrhy podle Kalouskovy reformy podobné výdaje pouze snižovat, nikoli navyšovat. Jenomže neuspěl.

"Získal jsem ovšem podporu pouhých asi 31 hlasů. Možná ale tento návrh předložím znovu," uvedl včera Kalousek. Přece jen totiž "porcování medvěda" zatěžuje státní rozpočet ve chvíli, kdy se Česko potýká s dluhem veřejných financí.

V minulosti býval za podobnou praxi kritizován například bývalý poslanec Michal Kraus z ČSSD za to, že přihrával úplně stejným způsobem peníze kladenskému fotbalovému klubu, konkrétně 15 milionů korun, kde pracoval on i jeho syn.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video