Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto

Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Statistikům zatím chybí sčítací formuláře od 182 tisíc lidí

  • 85
Do databáze Českého statistického úřadu už tečou informace z téměř 17 milionů formulářů, které vyplnili lidé při letošním sčítání. Dosavadní čísla ukazují, že jim zatím chybějí údaje od zhruba 182 tisíc lidí. Statistici ještě budou zpracovávat například formuláře z věznic nebo od některých opozdilců.

Jak přišly formuláře

Do ČSÚ dorazilo celkem 18,8 milionu vyplněných formulářů ze sčítání lidu, domů a bytů. Poštou ve speciálních obálkách přišlo 61,5 procenta z nich. Přes internet jich lidé poslali 25,7 procenta. Přes sčítacího komisaře jich dorazilo 12,8 procenta.

Zdroj: ČSÚ

Podle posledních demografických údajů ke konci loňského roku v České republice žije více než 10 532 000 lidí, do databáze už přitekly formuláře od 10 350 000 z nich. Teoreticky to znamená, že stát zatím nemá formuláře zhruba od 182 tisíc lidí. 

V dalších dnech se toto číslo ještě pozmění. Podle statistiků nemusí demografické údaje z konce roku 2010 přesně opisovat počty sečtených lidí. Vznikly totiž na základě sčítání v roce 2001 a jsou bilancí počtu narozených a zemřelých.

Ze systému navíc budou vyřazeny případné duplicity. Tedy zdvojené formuláře, které lidé poslali poštou i elektronicky.

Do systému ještě započítají formuláře z věznic

ČSÚ nyní čeká na to, až mu do systému přitečou také data z několika desítek tisíc formulářů. Posílají je zejména lidé, kteří se nestihli sečíst v řádném termínu.

140 tisíc nesečtených

Při minulém sčítání před 10 lety chyběly formuláře od zhruba 140 tisíc lidí. Tedy od jednoho procenta obyvatel Česka. Pokuta, s níž počítá zákon, ale hrozila nakonec zhruba 365 lidem. "Pouze 261 osob odmítlo na vyzvání sčítacího komisaře vyplnit sčítací tiskopisy za svoji osobu, případně svoji rodinu. Dále 76 osob odmítlo na vyzvání sčítacího komisaře doplnit chybějící údaje a 28 opravit údaje prokazatelně nepravdivé," řekla iDNES.cz již dříve demografka Jiřina Růžková z ČSÚ.

"Stále ještě řešíme dotazy, co mají lidé dělat, když třeba našli formuláře až nyní zapadlé za lednicí," říká místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal. Formuláře proto přijímají podatelny poboček ČSÚ.

Statistický úřad ještě bude zpracovávat také 34 tisíc formulářů od státní správy. "Nejvíc jich bude z ministerstva spravedlnosti, které zajišťovalo jejich distribuci ve věznicích," dodal Drápal.

Než budou definitivně uzavřeny počty formulářů, ČSÚ také prověří, zda a jak jim dorazily údaje od lidí, kteří mají trvalé bydliště podle evidence obyvatel hlášené na obecních úřadech. V druhé polovině května do několika tisíc domácností ČSÚ pošle opět sčítací komisaře, aby zjistili, proč lidé převzetí formulářů potvrdili, ale zpět už je nevrátili.

Teprve poté budou statistici přesně vědět, kolik lidí se nesečetlo. Zhruba v červenci zhodnotí, kdo skutečně nesplnil povinnost danou zákonem. Jména "hříšníků" pak postoupí obecním a městským úřadům s návrhem na zahájení správního řízení. V něm jim mohou obce uložit až desetitisícovou pokutu.

ČSÚ pak alespoň základní údaje doplní z informačního systému evidence obyvatel ministerstva vnitra. První předběžná statistická data ze sčítání budou známa v prosinci letošního roku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video