Německá policie nedaleko mnichovského obchodního centra Olympia, kde vypukla...

Německá policie nedaleko mnichovského obchodního centra Olympia, kde vypukla střelba (22. července 2016) | foto: Reuters

Německé vnitro: Cizinci nejsou zločinnější než srovnatelný vzorek Němců

  • 312
Zatímco zločiny spáchané migranty či žadateli o azyl jsou pro média vděčným soustem, od emocí oproštěné statistiky nebo kriminalita domácího obyvatelstva takový zájem zpravidla nebudí. To může vést k dojmu, že imigrace je klíčovou součástí zločinnosti. Je to ale zjednodušující optika.

Debata o kriminalitě cizinců v Německu ožila po nedávné vraždě 19leté Marie Ladenburgerové (psali jsme zde) a útoku na berlínské vánoční trhy (všechny články zde), z nichž jsou podezřelí mladý Afghánec a Tunisan.

Začarovaný kruh

Jak džihádisté těží ze slabosti Evropy

  • Každý medializovaný trestný čin migranta či žadatele o azyl poměrně silně rezonuje na sociálních sítích.
  • Proto se jim hojně věnují média - přiláká to čtenost (z níž často žijí). Ale trestné činy cizinců jsou kvůli tomu v médiích „nadreprezentované“.
  • Džihádisté to vědí. A proto nabádají své pěšáky k co nejvíce spektakulárním úderům.

Podrobněji se tématu psychologie terorismu věnoval Technet.cz zde.

Německé úřady na dotaz ČTK pátraly ve statistikách. A tvrdí, že rozdíl mezi mírou kriminality cizinců a srovnatelné skupiny etnických Němců je výrazně menší, než jak by se mohlo zdát při pohledu na sociální sítě.

„Průzkumy nedokládají zásadní rozdíly v míře trestné činnosti u mladistvých s migračními kořeny a bez nich. Celkově vzato platí, že podíl na kriminalitě není možné vysvětlit primárně skrze původ (pachatelů),“ shrnula hlavní závěr mluvčí německého ministerstva vnitra Sonja Kocková.

Pravda je, že o trestných činech migrantů se více mluví a častěji se dostanou do zpráv. Pohled s odstupem mohou ukázat statistiky, i v nich se ale ukrývají úskalí. Německé úřady nyní na některá z nich poukázaly.

Existuje například podklad, podle které mají 38,5 % trestných činů v Německu na svědomí cizinci. Nejen uprchlíci, ale také přistěhovalci, turisté či kriminální gangy například z východní Evropy. Když se odečtou trestné činy, které z definice mohou spáchat pouze cizinci, klesne zmíněný podíl na 27,6 %, uvádí ČTK.

To je stále výrazně víc než podíl cizinců na německé populaci (podle agentury zhruba 10,5 %). Ale ani tvrzení o „dvaapůlkrát větší kriminalitě, než by podle procentuálního zastoupení měli cizinci mít“, nemá pevné základy.

Statistiky totiž pracují jen s oznámenými trestnými činy. U činů spáchaných cizinci je podle německých úřadů vyšší pravděpodobnost, že je policii někdo oznámí - lidé si v atmosféře obav cizinců více všímají. Zvýšenou nedůvěru obyvatel vůči přistěhovalcům, promítnuvší se do navýšení počtu případů ve statistice, zmiňuje i mluvčí Sonja Kocková.

Kriminalita žadatelů o azyl v Německu

  • Za leden až červen 2016 registrují úřady v Německu 142 500 trestných činů a pokusů o trestný čin ze strany žadatelů o azyl. Majetkové delikty a padělání tvoří 30 %, krádeže 27 %, loupeže, ublížení na těle a delikty proti osobní svobodě 23 %.
  • Relativně nižší míru kriminality vykazují Syřané, Iráčané a Afghánci. Vyšší míru Tunisané, Alžířané a Maročané.
  • Počet trestných činů spáchaných žadateli o azyl se v Německu od ledna do června snížil o 36 %.

Zdroj: ČTK

Dalším úskalím je podle německého ministerstva vnitra to, že se demografická struktura žadatelů o azyl výrazně liší od složení německého obyvatelstva.

Celých 62 % žadatelů v Německu totiž tvoří muži do čtyřiceti let věku. Mezi etnickými Němci tvoří muži do čtyřicítky podle ČTK jen 21 % populace.

A většinu násilné trestné činnosti přitom páchají právě muži do 40 let věku.

Tahle čísla neumí odpovědět na otázku, zda jsou imigranti násilnější než původní obyvatelé. Ale zároveň říkají: i kdyby mezi muži do čtyřicítky v obou skupinách byl zcela stejný podíl zločinců, tak skupina, která těch mužů do čtyřicítky má relativně více, bude v celkových číslech vypadat relativně zločinněji.

Taktika džihádistů je navíc chytrá. Úmyslně nabádají své pěšáky k co nejspektakulárnějším útokům - například vyloženě doporučují útoky pomocí náklaďáků - aby se o jejich činech co nejvíc mluvilo. A žádná statistika nepopírá, že džihádističtí verbíři jsou ve svém úsilí často úspěšní a komunity muslimů v evropských zemích (nebo žadatelů o azyl do Evropy směřujících) jsou jejich přirozeným působištěm.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video