Statistici: pro zpracování dat bude zvláštní režim

Údaje, které lidé poskytnou při sčítání lidu, bytů a domů, bude Český statistický úřad počítačově zpracovávat na speciálně zabezpečeném vnitřním okruhu. Mluvčí úřadu odpovědná za sčítání Vladimíra Pavlíčková tvrdí, že počítače, na kterých se bude pracovat, nejsou vybaveny žádným zařízením na kopírování údajů. Dalším opatřením ČSÚ proti úniku informací bude podle mluvčí síť kamer, které budou sledovat pracovníky při zpracování dat.

Letošní sčítání lidu, domů a bytů bude sedmé od vzniku Československa a první od rozdělení federace. Poprvé se konalo na počátku 20. let, naposledy před deseti lety. Letošní evidence bude vycházet ze stavu o půlnoci z 28. února na 1. března. Sčítací komisaři budou sčítací tiskopisy rozdávat od 22. února a vyberou je do 12. března. Sčítání je ze zákona povinné pro všechny občany. Bude se při něm zjišťovat 26 údajů týkajících se osob, 18 údajů vztahujících se k bydlení a 12 údajů zabývajících se především technickým vybavením domácností.
Bezplatná infolinka 0800 13 20 01

"Nikdo nebude vědět dopředu, jaký dílčí okruh informací bude zpracovávat. V případě jakéhokoli problému bude možné ihned dohledat, kdo s konkrétními daty pracoval," dodala. Podotkla, že ČSÚ bude evidovat všechny lidi, kteří přišli do styku se sčítanými údaji, a archivovat jejich seznam několik let po skončení sčítání.

Do počítače nebudou zanesena jména sčítaných osob a jejich rodná čísla budou po provedení všech kontrol, které mají zabránit dvojímu sečtení, odstraněna z paměti. "U dat se tedy odstraní všechny osobní identifikační znaky a databáze se stane zcela anonymní," zdůraznila Pavlíčková.

Poprvé v historii sčítání lidu, domů a bytů budou po zpracování všechny sčítací tiskopisy skartovány. Získané údaje budou využívány jen ke statistickým účelům a ČSÚ v žádném případě neposkytuje informace o jednotlivých občanech, uzavřela mluvčí.

ODS xčítání zpochybňuje
V souvislosti s blížícím se termínem sčítání se množí připomínky k jeho obsahu a provedení. Úřad na ochranu osobních údajů nesouhlasí s názorem statistiků, že jsou pro jejich účely nezbytně nutné v dotaznících požadované jméno, příjmení a adresa.

Proti předpisu se postavila také skupina poslanců ODS, kteří se domnívají, že sčítání podle něj bude v rozporu s Ústavou. Uvažuje proto o podání ústavní stížnosti. Výsledkem by mohlo být i oddálení termínu sčítání, řekl poslanec ODS Jan Vidím. Občané mají ve sčítacích dotaznících vyplnit údaje platné k půlnoci z 28. února na 1. března.

Se zpochybňováním zákona o sčítání lidu některými poslanci ODS nesouhlasí předsedkyně Českého statistického úřadu Marie Bohatá, která o tom informovala předsedu Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause.


Video