Orná půda často přitahuje developery víc než zemědělce. Ilustrační snímek.

Orná půda často přitahuje developery víc než zemědělce. Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Statisícové poplatky kvůli půdě zmizí. Mění se zákon

  • 124
Lidé, kteří plánují stavbu domu, musí od dubna platit až statisícové částky za vyjmutí svého pozemku ze zemědělského půdního fondu. Teď pro ně přichází dobrá zpráva - budou platit několikanásobně méně.

Po tlaku starostů totiž ministr Brabec do Sněmovny doručil kompromisní návrh zákona, který by mohl začít platit během příštího roku. Za metr čtvereční zastavěné plochy by se nemělo platit víc než 180 korun. Teď to může být i desetkrát víc.

O výši poplatku totiž v současnosti rozhoduje několik faktorů: vedle velikosti pozemku, na němž se má stavět, je to úrodnost půdy. A až dosud také takzvaná ekologická váha vlivu. Pokud někdo stavěl například na území národních parků, v jejich ochranných pásmech či na chráněných ložiskových územích, poplatek se mu ještě zněkolikanásobil.

„Pro individuální bytovou výstavbu by měla platit výjimka spočívající v tom, že už se poplatek násobit ekologickými váhami vlivu nebude,“ vysvětluje ministr.

„Je to výrazný posun k lepšímu,“ zamlouvá se změna opoziční poslankyni Věře Kovářové (Starostové a nezávislí), která výši poplatků už přes půl roku kritizuje a připravovala kvůli nim i vlastní novelu zákona (více čtěte zde).

Novinka se však dotkne jen těch, kteří stavějí „pro sebe“, na developery budující bytové či jiné projekty se výjimka vztahovat nebude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video