Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Stát zpřísní podmínky pro pěstouny-prarodiče, přijdou o odměnu

  • 904
O tisíce korun měsíčně mohou příští rok přijít pěstouni, kteří si do své péče vzali vnuka či vnučku. Změnu připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

"Vládní návrh zákona počítá s tím, že nárok na odměnu pěstouna nebude v případě prarodičů automatický. Vznikne až na základě posouzení sociální situace," popsal ředitel odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva Miloslav Macela.

Podpora státu pěstounům

Pěstouni mají nárok jednak na dávky pěstounské péče (příspěvek při převzetí dítěte, na zakoupení auta, na úhradu potřeb dítěte, odměna pěstouna) a pak také na dávky státní sociální podpory (přídavek na dítě, sociální příplatek, příspěvek na bydlení,  rodičovský příspěvek).

Zatímco nyní si všichni pěstouni bez rozdílu přijdou na odměnu 3 126 až 17 193 korun měsíčně, v budoucnu by na ni v případě pěstounů-prarodičů dosáhli už jen ti, kteří budou v tíživé sociální situaci či vychovávají handicapované dítě. "Každý případ se bude posuzovat individuálně," dodal Macela.

Na ostatní dávky pěstounské péče se pravidlo, které vyjímá z automatické podpory státu prarodiče, vztahovat nebude. Alespoň to slibuje ministerstvo.

V Česku je v pěstounské péči 13 tisíc dětí. Zhruba v polovině případů vyrůstají u svých příbuzných.

Změnu ministerstvo práce a sociálních věcí odůvodňuje tím, že prarodiče na rozdíl od nepříbuzných pěstounů mají ke svěřenému dítěti vyživovací povinnost. "Byly i případy zneužívání této pomoci," dodal Macela.

Poctiví pěstouni mohou mít problémy

Na zneužívání dávek upozornil iDNES.cz loni v červnu. S lidmi, kteří se stali pěstouny pouze kvůli dávkám, se setkali úředníci a soudci například na severní Moravě či v severních Čechách (více o podvodech v pěstounské péči čtěte zde).

Poctivým pěstounům může změna podle ředitelky občanského sdružení Středisko náhradní rodinné péče Věduny Bubleové ztížit život. "Bylo by velmi špatné, kdyby se prarodičům odebíraly dávky, protože spousta těchto pěstounů je v důchodovém věku a měli by s tím problém," míní Bubleová. Připustila, že by se situace dala zvládnout, pokud by fungovalo individuální posuzování případů.

Také ředitelka Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková se domnívá, že změna může některým pěstounům způsobit existenční problémy. "Mohou se dostat do dluhů, do exekucí, část dětí pak třeba nakonec skončí v ústavní výchově, což je pro stát minimálně desetkrát dražší, než i kdyby ta odměna se vyplácela," řekla před časem novinářům Vodičková.

Novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí schválila v prosinci vláda. Ministerstvo ji letos předloží parlamentu. Novela by měla začít platit v létě.

Změní také výši podpory pro pěstouny. Například odměna pro toho, kdo se o děti stará "na plný úvazek", se přiblíží průměrnému českému platu. Ministerstvo tvrdí, že pěstouni dostanou nově 20 až 24 tisíc korun měsíčně..


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video