Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Povodně zamořily tři tisíce studní, testování pitné vody zaplatí stát

  • 7
Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že testování vody v zaplavených studních po jejich vyčistění nebudou platit jejich majitelé, ale stát. Kvůli povodni je kontaminováno tři tisíce studní a 66 vodovodů. Bez zdroje pitné vody je 30 tisíc lidí.

"Stát prostřednictvím ministerstva zdravotnictví a hygienických stanic podpoří kontrolu pitné vody tím, že testování bude provádět zdarma," uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger. Jedno testování studně stojí zhruba tisícikorunu.

Podmínkou bezplatného rozboru je, aby pro postiženou domácnost byla studna hlavním zdrojem pitné vody. Podpora se netýká studní u chat či chalup nebo těch, jež slouží ke komerčním účelům.

Kdo podporu získá, rozhodnou obecní a městské úřady. "Pracovníci krajské hygienické stanice domluví s představiteli obcí a měst, aby připravili seznam lidí, kteří jsou závislí na jediném zdroji pitné vody. Aby stvrdili, že se jedná opravdu o jediný zdroj pitné vody a že byl postižen povodní," upřesnil hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Podmínkou podpory je, aby vzorky k testování odebrali odborníci, nikoliv majitelé studní. "Celou věc bude organizovat krajská hygienická stanice. Ta by měla přijet po dohodě se starosty hromadně nabrat vzorky vody pro testování," doplnil Heger.

Shovívavost pojišťoven

Ministerstvo zdravotnictví apelovalo dopisem na zdravotní pojišťovny, aby zohlednily situaci a byly shovívavé ve výběru pojistného v zaplavených oblastech. "Žádáme je, aby byly u podnikatelů benevolentní v termínech a při případném zpoždění u odvodů na zdravoním pojištění," popsal ministr Leoš Heger.

Na testování vody je ještě čas

Testování studní přijde na řadu až po jejich vyčistění a desinfekci vodovodního potrubí. Tedy v době, kdy si lidé budou chtít ověřit, zda je voda, která jim doma teče z kohoutků, opět pitná. "Očekáváme, že nástup žádostí bude plynulý tak, jak se budou obce postupně zbavovat následků katastrofy," domnívá se Heger.

Kromě pomoci lidem stát testování nezávadnosti vody zaplatí i proto, že studny představují zdravotní riziko. Mohou být zdrojem infekčních onemocnění. Hygienici proto chtějí bezplatným testováním předcházet šíření nemocí. Podle Valenty se zatím jejich výskyt nedostal nad běžnou míru posledních dvou let.

Ještě v pondělí ministerstvo evidovalo 900 povodní zasažených studní, nyní už to jsou tři tisíce.

Ministerstvo také zrekapitulovalo, že sanace se týká kromě studní také 66 vodovodů. Nejvíce z nich je v kraji Středočeském (32), Jihočeském (19) a Ústeckém (11). Dalších 61 vodovodů je velkou vodou stále ohroženo.

Jak čistit studnu? Přiberte pomocníky a najděte svíčku

Ministerstvo v úterý také zveřejnilo návod, jak studny čistit. Podle něj mají majitelé dbát především na bezpečnost. U čištění studně proto mají být přítomni nejméně tři lidé, aby mohli poskytnout případně první pomoc tomu, kdo je uvnitř.

Lidé by si také před vstupem do úzkého prostoru měli zjistit, zda ve studni nejsou jedovaté plyny a zda je u dna dostatek kyslíku. Lze to udělat tak, že se spustí zapálená svíčka na dno. Pokud ve studni kyslík není, zhasne, pokud je tam metan, vzplane.

"Je nutné očistit vnější strany studny, vyčerpat vodu, důkladně očistit vnitřní strany studny, čerpací zařízení a dno studny. Po vyčerpání vody se vnitřní strany omyjí 0,05procentním roztokem chlornanu sodného (např. Savo Originál – 100ml do 10 l vody) a po propláchnutí a vypuštění vody je nutné odstranit stávající pokryv dna a vyměnit jej nejlépe za nový.

Studna se po vyčištění naplní vodou, pokud je voda stále kalná, pokračuje se v čerpání až do vymizení zákalu. Poté se provede konečná dezinfekce vody. Přípravek se nechá působit aspoň osm hodin. Je vhodné po dvou až třech hodinách nasát dezinfikovanou vodu také do potrubí, kterým se voda ze studny čerpá do domu nebo na zahradu. Po provedené dezinfekci a obměně vody je možno odebrat vzorek k laboratorní kontrole (podrobnější rady najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue