Marek Benda

Marek Benda | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Stát zaplatí bojovníkům s komunismem stovky milionů, odhaduje Benda

  • 59
Až pět tisíc bojovníků proti komunismu bude mít zřejmě nárok na 100, případně 50 tisíc korun, odhaduje v rozhovoru pro iDNES.cz poslanec ODS Marek Benda. Vládní koalice schválila ocenění příslušníků třetího odboje, ale zároveň zpřísnila posuzování toho, kdo se za něj může považovat.

Koaliční strany se ve středu shodly, že účastníci takzvaného třetího odboje, tedy odporu proti komunistickému režimu, dostanou jednorázově 100 tisíc korun, a pokud mají podprůměrný důchod, bude jim dorovnán na průměrný. Vdovy a vdovci po účastnících odboje obdrží 50 tisíc korun. (podrobně čtěte zde)

Návrh zákona o účastnících protikomunistického odboje a odporu byl často kritizován. Prosadili do něj vaši koaliční partneři nějaké zásadní změny?
Zákon byl proti původnímu návrhu přepracován. Na základě požadavku našich partnerů tak byly například sloučeny dvě původně oddělené kategorie odboje a odporu do jedné, kde se ale zároveň zpřísnila kritéria. Nyní tak musí například žadatel doložit činnost proti režimu, která musí být významná nebo dlouhodobá. Bude také záležet na době, kdy se odehrávala. V některých letech stačil jeden čin a režim vás doslova semlel, jako například v 50. nebo na konci 70. let. Jiné to bylo v 60. a 80 letech.

Kolika lidí se nový zákon dotkne?
I podle slovenských zkušeností odhaduji, že celkový počet žijících účastníků včetně vdov a vdovců bude mezi 3 a 5 tisíci. Žadatelů může být samozřejmě mnohem více.

Jde o poměrně vysokou částku, nenarazili vaši vyjednavači v K9 na odpor strážce státní pokladny ministra Kalouska?
Není to tak strašné, a pokud vím, tak problém nebyl. Pan Kalousek prý prohlásil, že to půjde.

Byly tedy při jednání K9 vlastně nějaké problémy?
Složitá byla debata s TOP 09. Oni se drželi argumentu některých historiků, kterým například vadilo příliš ostré rozčlenění mezi odbojem a odporem. Byla také debata, zda je lepší jednorázové odškodnění, nebo trvale vyplácená částka. Ta by ale příliš zvýhodňovala osoby ze 70. a 80. let proti těm starším

Jak tedy bude celý proces fungovat v praxi?
O nároku bude rozhodovat ministerstvo obrany, které si bude vyžadovat stanoviska dalších úřadů a institucí. Dovedu si představit, že na ministerstvu například vznikne rozkladová komise složená také z historiků, která bude rozhodovat.

V původním návrhu měl rozhodovat Ústav pro studium totalitních režimů. Proč tato varianta padla?
Ze strany TOP 09 je tu nedůvěra k této instituci. Ke konečnému stanovisku bude nutné vyjádření Archivu bezpečnostních složek (součást ústavu), které ale nebude závazné.  

Proslýchá se, že do zákona se dostala věta vylučující z nároku na odškodnění také členy Svazu československo-sovětského přátelství. Podle některých dokumentů ale členkou svazu byla i současná šéfka Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.
Je pravda, že to byla jedna z připomínek, kterou si do zákona prosadila TOP 09. Ale nechápal bych to nijak osobně. Mne tato změna neuráží. Ve chvíli, kdy SSSR okupoval Československo, tak členství v takové organizaci znamenalo schvalovat kolaboraci. (více o SČSP čtěte zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video