Stát začíná boj proti porodům doma

  • 104
Nechceme, aby ženy rodily doma, oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Zakázat jim to neumíme a ani nemůžeme, přiznávají úředníci. Ale můžeme zabránit porodním asistentkám, aby těmto ženám při domácích porodech pomáhaly. Tak spatřil světlo světa návrh zákona, který nyní předložilo ministerstvo zdravotnictví. Zákon říká, že porodní báby mají své místo pouze v porodnicích.

Ministerstvo vyslyšelo hlasy lékařů, kteří porody doma odmítají a tvrdí, že jsou rizikové.

Nejde o velkou skupinu žen, ale zanedbatelná není. Ročně porodí doma několik desítek žen, jež z různých důvodů odmítají lékařské pojetí porodu. Teď spolu s porodními asistentkami říkají - zákaz nic nevyřeší, doma se bude rodit stejně. A teď, bohužel, bez pomoci.

"Nový zákon je možné dovést ad absurdum. Například k tomu, že asistentka odmítne pomoci náhle rodící ženě ve vlaku se slovy: Nezlobte se, ale já můžu jen v nemocnici..." upozornila Eva Labusová ze Společnosti pro zdravé rodičovství.

S protestem se už na ministerstvo obrátily některé organizace, například Hnutí pro aktivní mateřství. Argumentují praxí v cizině, kde má žena právo zvolit si místo porodu.

Ministryně Marie Součková trvá na svém: "Máme dost nemocnic, tak proč podstupovat doma zbytečné riziko?" Na své straně má většinu lékařských kapacit. "Porodnice se mají přizpůsobit domácímu prostředí. Ale ne naopak," prohlásil brněnský porodník Vít Unzeitig.

Proč vadí porody doma
Porody doma nejsou a asi nikdy nebudou v Česku masovou záležitostí. Je však důvod bránit všem ženám, aby se pro ně rozhodly?  Počátkem září porodila Karolína Štičková kluka, který vážil 5000 gramů a měřil 58 centimetrů. Dítě je velké, možná půjde císařským řezem, říkali lékaři.

Karolína Štičková se navzdory tomuto riziku rozhodla porodit doma za pomoci dvou porodních asistentek. Po předchozí špatné zkušenosti v nemocnici se tato žena, profesí tlumočnice, zařekla, že do porodnice nepůjde.

Kdyby už platil zákon, který chystá ministerstvo zdravotnictví, porodní asistentka by k ní měla zakázáno přijít. Asistentky smějí napříště pomáhat pouze u porodu v nemocnici, a nepodporovat tak porody doma.

Ne že by najednou zemřelo několik žen či dětí při porodech doma. Ministerstvo však připravuje od základu novou legislativu týkající se zdravotnické profese. A porody doma se s tím jaksi "svezly". Ministryně Marie Součková vyhověla připomínkám lékařů, kteří nechtějí, aby ženy rodily doma.

Už na jaře doputoval na ministerstvo dopis od vedení pražské nemocnice na Bulovce, že přibývá případů, kdy se matky dožadují ošetření po porodu doma.

"Měl jsem zprávy, že děti ani matky nebyly po porodu vyšetřeny lékařem a pak k nám přišly třeba k řešení nějakých komplikací," řekl tehdejší náměstek ředitele Bulovky Pavel Luža.

Asistentky nemají podporu ani u brněnského porodníka Víta Unzeitiga, známého jako zastánce toho, aby ženy směly rodit co nejpřirozeněji - ovšem v nemocnicích.

"Asi vás zklamu, ale jsem proti porodům doma. Máme několik případů, kdy ženy byly převezeny do nemocnice v dosti zbědovaném stavu." Stoupenci přirozených porodů namítají: To jen proto, že u nás chybějí pravidla, za nichž by mohla žena porodit bez asistence lékařů.

Eva Labusová ze Společnosti Aperio říká, že poptávka po přirozeném porodu roste, a protože leckteré porodnice ho neumějí nabídnout, uchylují se ženy k porodu doma. To je podle ní sice krajní řešení, ale nic, co by se mělo v civilizované společnosti zakazovat.

"Ženy vždy rodily doma a rodit budou. Nám nepřísluší je odsuzovat, ale je potřeba tyto porody zabezpečit profesionálem, jak je to běžné v demokratických státech," tvrdí Jana Novotná z Hnutí za aktivní mateřství.

Navržený zákon považuje za výsledek tlaku lékařské lobby. "Gynekologů je nadbytek, uvolnit místo porodním asistentkám se jim nechce. Osobně si myslím, že starost o zdraví ženy a jejího dítěte je jen zástěrka."

Nechť má žena právo volby, říká asistentka

Předsedkyně České asociace porodních asistentek Ivana Königsmarková hájí ženy, které chtějí rodit doma. Sama u takových porodů asistuje a upozorňuje, že zákon, který připravuje ministerstvo zdravotnictví a který omezuje domácí porody, je diskriminační.

Kolik žen vlastně rodí doma?
Nikdo to neví přesně, pro Prahu a okolí je jich tak deset až dvacet ročně. Sama jsem za rok a půl asistovala asi u deseti.

Co je to za ženy?
Mají minimálně střední a vyšší vzdělání. Jsou informované, sebevědomé. Často jde o ženy, které nežijí moc konzumním životem. A bývají to ženy, které mají špatnou předchozí zkušenost s porodnicí. Ne všechny si bohužel k porodu přizvou porodní asistentku, protože nevědí, jak ji sehnat.

Což je špatně...
Ano. Rizika u porodu doma existují. Proto by měla vzniknout jasná pravidla. Vysvětlím to na Holandsku, kde porodí doma třicet procent žen. Ženy jsou tam rozděleny na čtyři skupiny podle toho, jak jsou rizikové.

Žena, která ví, že má vysoké riziko, by byla blázen, kdyby chtěla rodit doma. Zákon, který připravilo naše ministerstvo zdravotnictví, je však proti Základní listině lidských práv i proti Chartě práv pacientů, k nimž přitom naše země přistoupila, protože neumožňuje ženě vybrat si místo porodu.

Zákon však výslovně nezakazuje ženám, aby rodily doma.
Ale odmítá jim zajistit základní zdravotní péči.

Nemohlo by pak být za omezení práv pacienta považováno i to, když mu lékař nebude chtít operovat koleno doma?
To je právě ten náš chybný pohled, že těhotenství je nemoc a porod je taky nemoc. Ne, je to normální fyziologický děj.

Ale sama jste připustila, že má rizika. Setkala jste se s nimi?
Ano, například se neodlučovala placenta. Vždy jsme včas odjeli do nemocnice, žádný z případů neskončil poškozením dítěte či matky.

Lékaři tvrdí, že jim přijelo několik matek v dosti zbědovaném stavu.
O žádném takovém případu nevím. To, že se například na Bulovce hlásilo více žen s žádostí o vyšetření, byl přirozený postup matek, které porodily doma a chtěly dát dítě standardně vyšetřit.

Kolik stojí přítomnost asistentky u porodu doma?
Je to vždy smluvní vztah, řeknu vám tedy, kolik si účtuju já. Za přípravu rodičky během těhotenství, kdy zhodnotíme rizika a uděláme si plán pro případ komplikací, za péči u porodu a pak dvě až tři návštěvy po porodu si účtuju dohromady pět tisíc.

Zatímco když žena chce v nemocnici zvoleného porodníka, je například v Praze taxa - a to jsou nezdaněné příjmy - pět až osmdesát tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video