Váleční veteráni. Ilustrační foto.

Váleční veteráni. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Stát začal připlácet veteránům za válečné útrapy

Stát začal válečným veteránům z druhé světové války vyplácet příplatky k důchodu za službu ve vojenských jednotkách. Bojovníci ze západní i východní fronty, partyzáni i političtí vězni mají nárok na 50 korun za každý měsíc, který během války strávili se zbraní v ruce nebo ve vězení.

"Dnes dostalo příplatky prvních 400 válečných veteránů," uvedla pro natoaktual.cz Šárka Helmichová ze Svazu bojovníků za svobodu, který válečné veterány i politické vězně z druhé světové války sdružuje.

Veteráni mají od loňského října, kdy poslanci schválili nový zákon, nárok na 50 korun za každý měsíc, který v letech 1939 až 1945 strávili bojem proti fašismu. Vdovy po bojovnících za svobodu dostanou polovinu této částky.

Peníze budou dostávat veteráni, kteří bojovali na východní i západní frontě, partyzáni i političtí vězni.

"Jsem rád, že nám stát pomůže. Všechno je dražší, jsme staří lidé a jen za léky dáváme stovky korun měsíčně," řekl válečný pilot RAF a šéf pobočky Svazu bojovníků za svobodu v Holešově Karel Bednařík. Za pět let ve válce by měl nyní každý měsíc dostávat zhruba tři tisíce korun.

Podle nového zákona měli veteráni začít od státu dostávat příplatky už od ledna, správa sociálního zabezpečení ale předem upozornila, že zpracování žádostí může vyplácení peněz zpozdit. "Platby za ušlé měsíce dostanou veteráni zpětně," ubezpečila Helmichová.

Podle ní veteránům zůstanou další výhody, které měli v minulosti. Nárok mají na 2500 korun měsíčně, které byly původně zamýšleny mimo jiné jako kompenzace za výhody, o něž měli veteráni od počátku roku přijít. Jde o užívání telefonu zdarma nebo bezplatné jízdenky na hromadnou dopravu ve městech.

Například nový majitel Českého Telecomu, španělská Telefónica, oznámil, že společnost kvůli výborným hospodářským výsledkům veteránům tuto výhodu ponechá. "Podobně se zachovala i některá města a nechají veteránům volné jízdné v hromadné dopravě," konstatovala Helmichová.

V Česku nyní žije kolem 4500 bojovníků z druhé světové války. Jejich průměrný věk se pohybuje kolem 85 let.

Do tří let chce radikálně zlepšit péči o válečné veterány i samotná armáda. V pěti městech po celé České republice mají vzniknout nové domovy. Pro válečné veterány chce mít armáda po roce 2008 k dispozici přes 250 lůžek.

"Veteráni z druhé světové války určitě nebojovali s vidinou toho, jak o ně bude na stáří postaráno. Bojovali za svou vlast a díky nim svou vlast dneska máme. Nicméně každý slušný stát musí být schopen zajistit důstojný život svých hrdinů a o to se snažíme," řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek.

, natoaktual.cz

Video